Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset TAA (Bulk Qty.50) - Mono - USB Type C - 32 Ohm - On-ear - Monaural - Ear-cup - Noise - - (8M3Y2AA#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Sound Mode: Mono
Impedance: 32 Ohm
Noise Canceling: Yes
Sound Pressure Level (A-Weighted): 118 dB(A)
Features: Flexible Microphone,Wideband Audio,Dynamic EQ,Comfortable,Lightweight,Durable,Fold-flat,SoundGuard Technology,Digital Signal Processing (DSP),Rotating Microphone,Acoustic Shock Protection,Voice Prompt
Adjustable Headband: Yes
Earpiece Design: On-ear
Earpiece Type: Monaural
Driver Size: 1.10" (28 mm)
Microphone Design: Boom
Microphone Technology: Noise Cancelling
Host Interface: USB Type C
Color Family: Black
Color: Black
Form Factor: Ear-cup
Height: 2.80" (71 mm)
Width: 2.40" (61 mm)
Depth: 0.47" (12 mm)
Weight (Approximate): 2.26 oz (64 g)
Weight (Approximate) with Cable: 3.07 oz (87 g)
Application/Usage: Voice Call,Mobile Device,Phone,Tablet
TAA Compliant: Yes
Operating System Platform: Windows,macOS
Platform Supported: PC,Mac
Limited Warranty: 2 Year
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- USB Type C host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Leatherette ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
- Call/Answer/End earpiece control for optimal performance and consistent reliability in every interaction
- Noise cancellation provides clear hearing even in loud environments for better focus and communication
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8M3Y2AA#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | Poly |
| Product Line | Blackwire |
| Product Series | 3200 |
| Product Model | 3210 |
| Product Name | Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset TAA (Bulk Qty.50) |
| Packaged Quantity | 50 |
| Package Type | Bulk |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Noise Canceling | Yes |
| Sound Pressure Level (A-Weighted) | 118 dB(A) |
| Features | Flexible Microphone,Wideband Audio,Dynamic EQ,Comfortable,Lightweight,Durable,Fold-flat,SoundGuard Technology,Digital Signal Processing (DSP),Rotating Microphone,Acoustic Shock Protection,Voice Prompt |
| Adjustable Headband | Yes |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 1.10" (28 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Form Factor | Ear-cup |
| Height | 2.80" (71 mm) |
| Width | 2.40" (61 mm) |
| Depth | 0.47" (12 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.26 oz (64 g) |
| Weight (Approximate) with Cable | 3.07 oz (87 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Voice Call,Mobile Device,Phone,Tablet |
| TAA Compliant | Yes |
| Operating System Platform | Windows,macOS |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]