Poly Blackwire 3215 Monaural USB-A Headset (Bulk) - Mono - Mini-phone (3.5mm), USB Type A, USB Type C - Wired - 32 Ohm - 20 Hz to 20 - (80S06A6)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Blackwire 3215 Monaural USB-A Headset (Bulk)
- USB Type-A Cable
Connectivity Technology: Wired
Cable Length: 7.4 ft (2.26 m)
Sound Mode: Mono
Impedance: 32 Ohm
Minimum Frequency Response: 20 Hz
Maximum Frequency Response: 20 kHz
Sound Pressure Level: 118 dB
Features: Passive Noise Cancellation,Dynamic EQ,Wideband Audio,Digital Signal Processing (DSP),SoundGuard Technology,Hearing Protection,Volume Limiter,Durable,Lightweight,Mute Button,Fold-flat,Rotating Microphone,Equalizer,Comfortable
Adjustable Headband: Yes
Earpiece Design: Over-the-head,Over-the-ear
Earpiece Type: Monaural
Driver Size: 1.10" (28 mm)
Microphone Design: Boom/On-cable
Microphone Technology: Noise Cancelling
Host Interface: Mini-phone (3.5mm),USB Type A,USB Type C
Color Family: Black
Color: Black
Form Factor: Supra-aural
Height: 7.01" (178 mm)
Width: 6.10" (155 mm)
Depth: 1.26" (32 mm)
Weight (Approximate): 2.26 oz (64 g)
Weight (Approximate) with Cable: 3.07 oz (87 g)
Package Contents:
Application/Usage: Conference Call,Music,Tablet,Voice Call,Business,Mobile Device,Multimedia,Communication,Meeting
Country of Origin: China/Mexico
Operating System Platform: macOS,Windows
Platform Supported: PC,Mac
Limited Warranty: 2 Year
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- These supra-aural Blackwire offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Features boom/on-cable microphone design for flexible and clear voice capture
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The 3215 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Mini-phone (3.5mm) host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Leatherette ear cushion material offers versatile design possibilities, enabling creative styling while maintaining comfort and durability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 80S06A6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | Poly |
| Product Line | Blackwire |
| Product Series | 3200 |
| Product Model | 3215 |
| Product Name | Blackwire 3215 Monaural USB-A Headset (Bulk) |
| Package Type | Bulk |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 7.4 ft (2.26 m) |
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Sound Pressure Level | 118 dB |
| Features | Passive Noise Cancellation,Dynamic EQ,Wideband Audio,Digital Signal Processing (DSP),SoundGuard Technology,Hearing Protection,Volume Limiter,Durable,Lightweight,Mute Button,Fold-flat,Rotating Microphone,Equalizer,Comfortable |
| Adjustable Headband | Yes |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | Over-the-head,Over-the-ear |
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 1.10" (28 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom/On-cable |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm),USB Type A,USB Type C |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Form Factor | Supra-aural |
| Height | 7.01" (178 mm) |
| Width | 6.10" (155 mm) |
| Depth | 1.26" (32 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.26 oz (64 g) |
| Weight (Approximate) with Cable | 3.07 oz (87 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Conference Call,Music,Tablet,Voice Call,Business,Mobile Device,Multimedia,Communication,Meeting |
| Country of Origin | China/Mexico |
| Operating System Platform | macOS,Windows |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Poly Ear Cushion - Leatherette - 2 Piece |
| SKU | 85S22AA |
| Sale Price | $11.95 |
| Product | Poly USB-C to USB-A Adapter |
| SKU | 85Q49AA |
| Sale Price | $24.95 |
| Product | Poly Ear Cushion - Leatherette - 2 / Pack |
| SKU | 783Q9AA |
| Sale Price | $11.95 |
| Product | Poly USB-A to C Adapter - 1 x 4 -pin USB Type A - 1 x 24 -pin USB Type C - Black - 1 |
| SKU | 85Q48AA |
| Sale Price | $21.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]