Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Blackwire 3315 Microsoft Teams Certified USB-A Headset
- User Guide
Connectivity Technology: Wired
Cable Length: 7.1 ft (2.15 m)
Sound Mode: Mono
Impedance: 32 Ohm
Noise Canceling: Yes
Sound Pressure Level: 94 dB
Features: Echo Reduction,Noise Reduction,Dynamic EQ,SoundGuard Technology,Comfortable,Padded Headband,Rotating Microphone,Unified Communication
Microsoft Teams Certification: Yes
Adjustable Headband: Yes
Earpiece Design: On-ear,Over-the-head
Earpiece Type: Monaural
Driver Size: 1.26" (32 mm)
Microphone Design: Boom
Microphone Technology: Omni-directional
Host Interface: USB Type A,Mini-phone (3.5mm)
Color Family: Black
Color: Black
Form Factor: Supra-aural
Height: 7.01" (178 mm)
Width: 6.10" (155 mm)
Depth: 1.26" (32 mm)
Weight (Approximate): 3.60 oz (102 g)
Package Contents:
Application/Usage: Tablet,Mobile Device,Music,Voice Call,Home,Office,Business,Communication
Country of Origin: China/Mexico
Operating System Platform: Windows,macOS
Platform Supported: PC,Mac
Limited Warranty: 2 Year
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design ensures lasting comfort for pain-free, fatigue-free listening during extended sessions
- These supra-aural Blackwire offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- The 3315 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- USB Type A host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Leather ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
- Call/Answer/End earpiece control for faster, reliable operation and better navigation for an effortless user experience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 76J13AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | Poly |
| Product Line | Blackwire |
| Product Series | 3300 |
| Product Model | 3315 |
| Product Name | Blackwire 3315 Microsoft Teams Certified USB-A Headset |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 7.1 ft (2.15 m) |
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Noise Canceling | Yes |
| Sound Pressure Level | 94 dB |
| Features | Echo Reduction,Noise Reduction,Dynamic EQ,SoundGuard Technology,Comfortable,Padded Headband,Rotating Microphone,Unified Communication |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | On-ear,Over-the-head |
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 1.26" (32 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type A,Mini-phone (3.5mm) |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Form Factor | Supra-aural |
| Height | 7.01" (178 mm) |
| Width | 6.10" (155 mm) |
| Depth | 1.26" (32 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.60 oz (102 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Tablet,Mobile Device,Music,Voice Call,Home,Office,Business,Communication |
| Country of Origin | China/Mexico |
| Operating System Platform | Windows,macOS |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Poly Y Trng Cbl wQDL-Di HS - 7 ft (2.13 m) Quick Disconnect Audio Cable for Audio Device, Headset - Splitter Cable - 1 |
| SKU | 85S09AA |
| Sale Price | $40.95 |
| Product | Poly MDA100 Headset Adapter - for Headset |
| SKU | 8A7E1AA |
| Sale Price | $83.95 |
| Product | Poly 4P QD to 6P QD Cbl - 5" (127 mm) Quick Disconnect Data Transfer Cable - First End: 4-Pin Quick Disconnect - Second End: 6-Pin Quick Disconnect |
| SKU | 85Q45AA |
| Sale Price | $11.95 |
| Product | Poly DA85 USB to QD Black Adapter TAA - USB Type A, USB Type C Connectivity - Black for Headset |
| SKU | 786C7AA |
| Sale Price | $110.95 |
| Product | Poly MDA524 QD Headset Switch - for Headset, Phone, Handset, Computer |
| SKU | 8L544AA |
| Sale Price | $150.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]