Poly Blackwire C5220 USB-C Headset + Inline Cable - Microsoft Teams Certification - Stereo - Mini-phone (3.5mm), USB Type C - Wired - (805H3AA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Blackwire C5220 USB-C Headset + Inline Cable
- Quick Start Guide
- Warranty Card
- Carrying Case
Connectivity Technology: Wired
Cable Length: 7.1 ft (2.17 m)
Sound Mode: Stereo
Impedance: 32 Ohm
Minimum Frequency Response: 20 Hz
Maximum Frequency Response: 20 kHz
Noise Canceling: Yes
Features: Ergonomic Design,Comfortable,Passive Noise Cancellation,Durable,Lightweight,Indicator Light,Wideband Audio,Digital Signal Processing (DSP),Dynamic EQ,SoundGuard Technology,Rotating Microphone
Microsoft Teams Certification: Yes
Zoom Certification: Yes
Adjustable Headband: Yes
Earpiece Design: On-ear,Over-the-head
Earpiece Type: Binaural
Driver Size: 1.10" (28 mm)
Microphone Design: Boom
Microphone Technology: Noise Cancelling
Host Interface: Mini-phone (3.5mm),USB Type C
Color Family: Black
Color: Black
Form Factor: Supra-aural
Height: 7.01" (178 mm)
Width: 6.10" (155 mm)
Depth: 1.26" (32 mm)
Weight (Approximate): 5.79 oz (164.20 g)
Package Contents:
Application/Usage: Voice Call,Tablet,Phone,Business,Home,Mobile Device,Conference Call
Country of Origin: China/Mexico
TCO Certified: Yes
Operating System Platform: Windows,macOS
Platform Supported: PC,Mac
Limited Warranty: 2 Year
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- These supra-aural Blackwire offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The C5220 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Mini-phone (3.5mm) host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Leatherette ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 805H3AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | Poly |
| Product Line | Blackwire |
| Product Series | 5200 |
| Product Model | C5220 |
| Product Name | Blackwire C5220 USB-C Headset + Inline Cable |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 7.1 ft (2.17 m) |
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Features | Ergonomic Design,Comfortable,Passive Noise Cancellation,Durable,Lightweight,Indicator Light,Wideband Audio,Digital Signal Processing (DSP),Dynamic EQ,SoundGuard Technology,Rotating Microphone |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | On-ear,Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.10" (28 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm),USB Type C |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Form Factor | Supra-aural |
| Height | 7.01" (178 mm) |
| Width | 6.10" (155 mm) |
| Depth | 1.26" (32 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.79 oz (164.20 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Voice Call,Tablet,Phone,Business,Home,Mobile Device,Conference Call |
| Country of Origin | China/Mexico |
| TCO Certified | Yes |
| Operating System Platform | Windows,macOS |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Poly Quick Disconnect/Sub Mini-phone Audio Cable - 1.5 ft (0.46 m) Quick Disconnect/Sub-mini phone Audio Cable for Headset, Speakerphone |
| SKU | 85Q30AA |
| Sale Price | $11.95 |
| Product | Poly MDA524 USB-C - USB Type C Connectivity for Headset |
| SKU | 85Q24AA |
| Sale Price | $150.95 |
| Product | Poly 4P QD to 6P QD Cbl - 5" (127 mm) Quick Disconnect Data Transfer Cable - First End: 4-Pin Quick Disconnect - Second End: 6-Pin Quick Disconnect |
| SKU | 85Q45AA |
| Sale Price | $11.95 |
| Product | Poly MDA100 Headset Adapter - for Headset |
| SKU | 8A7E1AA |
| Sale Price | $83.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]