Poly EncorePro 540D with Quick Disconnect Convertible Digital Headset TAA - Mono - Quick Disconnect - Wired - Over-the-head, On-ear - (783N7AA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Connectivity Technology: Wired
Cable Length: 2.9 ft (0.89 m)
Sound Mode: Mono
Noise Canceling: Yes
Features: Flexible Microphone,Convertible Design,Noise Reduction,SoundGuard Technology,Rotating Microphone,Lightweight,Comfortable,Durable,Hearing Protection,Acoustic Shock Protection
Earpiece Design: Over-the-head,On-ear
Earpiece Type: Monaural
Driver Size: 1.18" (30 mm)
Microphone Design: Boom
Microphone Technology: Noise Cancelling,Uni-directional
Host Interface: Quick Disconnect
Color Family: Black
Color: Black
Form Factor: Supra-aural
Weight (Approximate): 1.13 oz (32 g)
Application/Usage: Computer,Phone,Desk Phone,Call Center,Home,Office,Voice Call,Communication
Country of Origin: Mexico
TAA Compliant: Yes
Operating System Platform: Windows,macOS
Platform Supported: PC,Mac
Limited Warranty: 2 Year
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- These supra-aural EncorePro offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The 540D headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Features Quick Disconnect connector for dependable, high-quality data transfer and compatibility
- Foam ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
- Noise cancellation lets you enjoy an exceptional audio experience with clear, uninterrupted sound in any environment
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 783N7AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | Poly |
| Product Line | EncorePro |
| Product Series | 500 |
| Product Model | 540D |
| Product Name | EncorePro 540D with Quick Disconnect Convertible Digital Headset TAA |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 2.9 ft (0.89 m) |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Features | Flexible Microphone,Convertible Design,Noise Reduction,SoundGuard Technology,Rotating Microphone,Lightweight,Comfortable,Durable,Hearing Protection,Acoustic Shock Protection |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | Over-the-head,On-ear |
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 1.18" (30 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Noise Cancelling,Uni-directional |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Quick Disconnect |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 1.13 oz (32 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Computer,Phone,Desk Phone,Call Center,Home,Office,Voice Call,Communication |
| Country of Origin | Mexico |
| TAA Compliant | Yes |
| Operating System Platform | Windows,macOS |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Poly Mini-phone/Quick Disconnect Audio Cable - 5.9" Mini-phone/Quick Disconnect Audio Cable for Audio Device |
| SKU | 85Q37AA |
| Sale Price | $21.95 |
| Product | Poly Quick Disconnect/Sub Mini-phone Audio Cable - 1.5 ft (0.46 m) Quick Disconnect/Sub-mini phone Audio Cable for Headset, Speakerphone |
| SKU | 85Q30AA |
| Sale Price | $11.95 |
| Product | Poly Voice Tube - 1 |
| SKU | 85Q39AA |
| Sale Price | $9.95 |
| Product | Poly MDA524 USB-C - USB Type C Connectivity for Headset |
| SKU | 85Q24AA |
| Sale Price | $150.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]