Poly EncorePro 710D with Quick Disconnect Monoaural Digital Headset TAA - Mono - USB Type A - Wired - 80 Hz to 20 kHz - Over-the-head, (783N6AA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Connectivity Technology: Wired
Cable Length: 2.9 ft (0.89 m)
Sound Mode: Mono
Minimum Frequency Response: 80 Hz
Maximum Frequency Response: 20 kHz
Noise Canceling: Yes
Features: Passive Noise Cancellation,Lightweight,Durable,Quick Disconnect,Hearing Protection,SoundGuard Technology,Rotating Microphone
Earpiece Design: Over-the-head,On-ear
Earpiece Type: Monaural
Driver Size: 1.10" (28 mm)
Microphone Design: Boom
Microphone Technology: Noise Cancelling,Omni-directional
Host Interface: USB Type A
Color Family: Black
Color: Black
Form Factor: Ear-cup
Weight (Approximate): 1.87 oz (53 g)
Application/Usage: Business,Call Center,Voice Call,Communication
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: 2 Year
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The 710D headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- USB Type A host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 80 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Synthetic Leather ear cushion material offers versatile design possibilities, enabling creative styling while maintaining comfort and durability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 783N6AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | Poly |
| Product Line | EncorePro |
| Product Series | 700 |
| Product Model | 710D |
| Product Name | EncorePro 710D with Quick Disconnect Monoaural Digital Headset TAA |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 2.9 ft (0.89 m) |
| Sound Mode | Mono |
| Minimum Frequency Response | 80 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Features | Passive Noise Cancellation,Lightweight,Durable,Quick Disconnect,Hearing Protection,SoundGuard Technology,Rotating Microphone |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | Over-the-head,On-ear |
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 1.10" (28 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Noise Cancelling,Omni-directional |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type A |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Form Factor | Ear-cup |
| Weight (Approximate) | 1.87 oz (53 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Business,Call Center,Voice Call,Communication |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]