Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Poly EncorePro 725 USB-A Stereo Headset TAA - Stereo - USB Type A - Wired - 150 Hz to 6.80 kHz - On-ear, Over-the-head - Binaural - - (783M6AA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Connectivity Technology: Wired
Cable Length: 2.9 ft (0.89 m)
Sound Mode: Stereo
Minimum Frequency Response: 150 Hz
Maximum Frequency Response: 6.80 kHz
Noise Canceling: Yes
Features: SoundGuard Technology,Passive Noise Cancellation,Rotating Microphone,Secure,Comfortable,Wideband Audio,Lightweight,Durable,Hearing Protection
Earpiece Design: On-ear,Over-the-head
Earpiece Type: Binaural
Driver Size: 1.10" (28 mm)
Microphone Design: Boom
Microphone Technology: Omni-directional,Noise Cancelling
Host Interface: USB Type A
Color Family: Black
Color: Black
Form Factor: Supra-aural
Weight (Approximate): 2.75 oz (78 g)
Application/Usage: Business,Voice Call,Call Center,Communication
Country of Origin: Mexico
TAA Compliant: Yes
TCO Certified: Yes
Operating System Platform: Windows,macOS
Platform Supported: PC,Mac
Limited Warranty: 2 Year
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design ensures convenience and dependable performance for everyday listening needs
- These supra-aural EncorePro offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- The 725 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- USB Type A host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 150 Hz6.80 kHz for a full-spectrum listening experience
- Synthetic Leather ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 783M6AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | Poly |
| Product Line | EncorePro |
| Product Series | 700 |
| Product Model | 725 |
| Product Name | EncorePro 725 USB-A Stereo Headset TAA |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 2.9 ft (0.89 m) |
| Sound Mode | Stereo |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Maximum Frequency Response | 6.80 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Features | SoundGuard Technology,Passive Noise Cancellation,Rotating Microphone,Secure,Comfortable,Wideband Audio,Lightweight,Durable,Hearing Protection |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | On-ear,Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.10" (28 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Omni-directional,Noise Cancelling |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type A |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 2.75 oz (78 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Business,Voice Call,Call Center,Communication |
| Country of Origin | Mexico |
| TAA Compliant | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Operating System Platform | Windows,macOS |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Poly DA85 USB to QD Black Adapter TAA - USB Type A, USB Type C Connectivity - Black for Headset |
| SKU | 786C7AA |
| Sale Price | $110.95 |
| Product | Poly PLY M22 to 2.5mm Cbl(0.5M) - 1.6 ft (0.50 m) RJ-9/Sub-mini phone Audio Cable for Telephone, Amplifier, Headset, Headphone - 1 Pack |
| SKU | 85R36AA |
| Sale Price | $11.95 |
| Product | Poly MDA524 QD Headset Switch - for Headset, Phone, Handset, Computer |
| SKU | 8L544AA |
| Sale Price | $150.95 |
| Product | Poly A10-11 Adapter(85Q14AA) - for Headset, Phone |
| SKU | 85Q14AA |
| Sale Price | $62.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]