Poly Savi 8210 Top Only and Charging Cradle - Monaural - Ear-cup - 180 ft - Bluetooth/DECT - 32 Ohm - 20 Hz to 20 kHz - Noise - Black (85T30AA#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Connectivity Technology: Wireless
Wireless Technology: Bluetooth/DECT
Bluetooth Standard: Bluetooth 4.2
Wireless Operating Distance: 180 ft (54.86 m)
Sound Mode: Mono
Impedance: 32 Ohm
Minimum Frequency Response: 20 Hz
Maximum Frequency Response: 20 kHz
Noise Canceling: Yes
Sound Pressure Level (A-Weighted): 118 dB(A)
Features: SoundGuard Technology,Replaceable Battery,Wideband Audio,Mute Button,Voice Prompt,Plug and Play,Microsoft Teams Button,Hearing Protection,Neckband,Multi Connector,Active Noise Canceling,Crystal Clear Microphone,Echo Cancellation,Indicator Light
Bluetooth Profiles: A2DP,AVRCP,HFP,HSP
Zoom Certification: Yes
Adjustable Headband: Yes
Charging Method: Cable
Battery Chemistry: Lithium Polymer (Li-Polymer)
Battery Talk Time: 13 Hour
Maximum Battery Recharge Time: 3 Hour
Battery Rechargeable: Yes
Earpiece Design: Over-the-head,On-ear
Earpiece Type: Monaural
Driver Size: 1.26" (32 mm)
Microphone Design: Boom
Microphone Technology: Noise Cancelling,Omni-directional
Color Family: Black
Color: Black
Form Factor: Ear-cup
Weight (Approximate): 4.06 oz (115 g)
Package Contents: Headset (top only)
Application/Usage: Office,Home,PC,Mac,Phone,Voice Call,Desk Phone
Country of Origin: Mexico
TCO Certified: Yes
Limited Warranty: 2 Year
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Enjoy detailed wireless audio with these 8210 headset for an immersive listening experience
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Bluetooth/DECT wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Bluetooth/DECT wireless technology keeps you connected wirelessly with ease
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 85T30AA#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | Poly |
| Product Line | Savi 8200 Office |
| Product Model | 8210 |
| Product Name | Savi 8210 Top and Charging Cradle (85T30AA) |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.2 |
| Wireless Operating Distance | 180 ft (54.86 m) |
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Sound Pressure Level (A-Weighted) | 118 dB(A) |
| Features | SoundGuard Technology,Replaceable Battery,Wideband Audio,Mute Button,Voice Prompt,Plug and Play,Microsoft Teams Button,Hearing Protection,Neckband,Multi Connector,Active Noise Canceling,Crystal Clear Microphone,Echo Cancellation,Indicator Light |
| Bluetooth Profiles | A2DP,AVRCP,HFP,HSP |
| Zoom Certification | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Charging Method | Cable |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Battery Talk Time | 13 Hour |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | Over-the-head,On-ear |
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 1.26" (32 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Noise Cancelling,Omni-directional |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Form Factor | Ear-cup |
| Weight (Approximate) | 4.06 oz (115 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Headset (top only) |
| Application/Usage | Office,Home,PC,Mac,Phone,Voice Call,Desk Phone |
| Country of Origin | Mexico |
| TCO Certified | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf3
Additional-pdf2
Additional-pdf1
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]