Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Premier Mounts T72B Mounting Pole for Flat Panel Display - Black - 2 (T72B)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Device Supported: Flat Panel Display
Product Color: Black
Height: 4" (101.60 mm)
Width: 5.50" (139.70 mm)
Depth: 73.25" (1860.55 mm)
Length: 72" (1828.80 mm)
Diameter: 2" (50.80 mm)
Weight (Approximate): 21.83 lb (9900 g)
Compatibility:
Premier Mounts Plasma Display Floor Stand
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | T72B |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Product Model | T72B |
| Product Name | T72B Extra Dual Pole |
| Packaged Quantity | 2 |
| Product Type | Mounting Pole |
| Product Information | |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 4" (101.60 mm) |
| Width | 5.50" (139.70 mm) |
| Depth | 73.25" (1860.55 mm) |
| Length | 72" (1828.80 mm) |
| Diameter | 2" (50.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 21.83 lb (9900 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Premier Mounts Plasma Display Floor Stand |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]