Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo ThinkVision T27i-30 27" Class Full HD LED Monitor - 16:9 - Black - 27" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - WLED - (63A4MAT1US)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ThinkVision T27i-30 Widescreen LED Monitor
- DP Cable
- USB Type-A to Type-B Cable
Number of Screens: 1
Screen Size Class: 27"
Viewable Screen Size: 27"
Screen Mode: Full HD
Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Response Time: 4 ms
Response Time Details: 4 ms Extreme Mode,6 ms Typical
Aspect Ratio: 16:9
Pixel Pitch: 0.31140 mm x 0.31140 mm
Horizontal Viewing Angle: 178°
Vertical Viewing Angle: 178°
Backlight Technology: WLED
Mount Type: Desk Mountable
Features: Anti-glare,Cable Management,Cable Lock Slot,Eye Comfort Technology,Low Blue Light,Wide Viewing Angle,Ergonomic Design,sRGB,Eyesafe Certified,Natural Low Blue Light
Curved Screen: No
Adjustable Stand: Yes
Stand Adjustments: Swivel,Height,Pivot,Tilt
Maximum Resolution: 1920 x 1080
Standard Refresh Rate: 75 Hz
Color Supported: 16.7 Million Colors
Native Contrast Ratio: 1,000:1
Dynamic Contrast Ratio: 3,000,000:1
Brightness: 300 cd/m²
Color Gamut: 99% sRGB
Pixel Per Inch (PPI): 82
Network (RJ-45): No
HDMI: Yes
USB: Yes
VGA: Yes
DisplayPort: Yes
Total Number of HDMI Ports: 1
Number of DisplayPorts: 1
Number of USB Ports: 4
Number of HDMI 2.1 Ports: 1
Number of USB 3.2 (Gen 1) Ports: 4
Built-in Devices: USB Hub
Microphone: No
Operating Power Consumption: 24 W
Standby Power Consumption: 500 mW
Off-Mode Power Consumption: 300 mW
Maximum Power Consumption: 65 W
VESA Mount Compatible: Yes
Color Family: Black
Product Color: Black
Height: 14.27" (362.50 mm)
Width: 24.09" (611.90 mm)
Depth: 1.97" (50 mm)
Height with Stand: 21.43" (544.30 mm)
Width with Stand: 24.09" (611.90 mm)
Depth with Stand: 8.05" (204.50 mm)
Weight (Approximate): 10.80 lb (4900 g)
Weight with Stand (Approximate): 15.21 lb (6900 g)
Compressed Height with Stand: 15.33" (389.30 mm)
Extended Height with Stand: 21.43" (544.30 mm)
Package Contents:
Energy Star: Yes
TCO Certified: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: TCO Certified 9.0,TCO Certified Edge Displays 2.0,Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
- 27" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- WLED backlight technology provides a clear and smooth display by minimizing flicker and enhancing luminance uniformity across the panel
- 4 ms response time reduces motion blur and ghosting, delivering smooth frame transitions in high-speed gaming and video playback
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 300 cd/m² brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- Anti-glare led monitor reduces ambient reflections, improving screen visibility and comfort in bright or mixed lighting environments
- 1920 x 1080 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LED Monitor is reliable and delivers consistent performance for extended use
- 27" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
- 75 Hz standard refresh rate minimizes image blur for crisp, fluid visuals in dynamic scenes and high-speed video playback
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 63A4MAT1US |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | ThinkVision |
| Product Model | T27i-30 |
| Product Name | ThinkVision T27i-30 Widescreen LED Monitor |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | LED Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Screen Mode | Full HD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 4 ms |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode,6 ms Typical |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.31140 mm x 0.31140 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Features | Anti-glare,Cable Management,Cable Lock Slot,Eye Comfort Technology,Low Blue Light,Wide Viewing Angle,Ergonomic Design,sRGB,Eyesafe Certified,Natural Low Blue Light |
| Curved Screen | No |
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Swivel,Height,Pivot,Tilt |
| Video | |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Pixel Per Inch (PPI) | 82 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 (Gen 1) Ports | 4 |
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Microphone | No |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 24 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Maximum Power Consumption | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 14.27" (362.50 mm) |
| Width | 24.09" (611.90 mm) |
| Depth | 1.97" (50 mm) |
| Height with Stand | 21.43" (544.30 mm) |
| Width with Stand | 24.09" (611.90 mm) |
| Depth with Stand | 8.05" (204.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 10.80 lb (4900 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 15.21 lb (6900 g) |
| Compressed Height with Stand | 15.33" (389.30 mm) |
| Extended Height with Stand | 21.43" (544.30 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 9.0,TCO Certified Edge Displays 2.0,Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Lenovo ThinkCentre Tiny In One Dual Monitor Stand |
| SKU | 4XF0L72016 |
| Sale Price | $377.95 |
| Product | Lenovo ThinkCentre Tiny Mounting Bracket for Monitor, PC - Black - VESA Mount Compatible - Metal - 1 |
| SKU | 4XF1K72399 |
| Sale Price | $58.95 |
| Product | Lenovo Y Gaming Mouse Mat - 1.47" (37.30 mm) Height x 2.51" (63.70 mm) Width x 4.24" (107.60 mm) Depth - Black - Waterproof, Skid Proof |
| SKU | GXY0K07131 |
| Sale Price | $12.95 |
| Product | Lenovo Legion Gaming Control Mouse Pad L - Rubber - Damage Resistant, Anti-slip, Skid Proof, Water Resistant - Large - Retail |
| SKU | GXH1C97870 |
| Sale Price | $12.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf3
Additional-pdf1
Additional-pdf2
User-Manual
[/custom-user-manual]