Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo 63CFMAR1US ThinkVision T24i-30 23. 8" Full HD IPS Monitor
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ThinkVision T24i-30 Widescreen LED Monitor
- HDMI Cable
- USB-A to USB-B Cable
Number of Screens: 1
Screen Size Class: 24"
Viewable Screen Size: 23.8"
Screen Mode: Full HD
Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Response Time: 4 ms
Response Time Details: 4 ms Extreme Mode,6 ms Typical
Aspect Ratio: 16:9
Pixel Pitch: 0.27000 mm x 0.27000 mm
Horizontal Viewing Angle: 178°
Vertical Viewing Angle: 178°
Backlight Technology: WLED
Features: sRGB,Anti-glare,Low Blue Light,Flicker-free,NearEdgeless,Cable Lock Slot,Cable Management,Eyesafe Certified 2.0,Natural Low Blue Light
Curved Screen: No
Adjustable Stand: Yes
Stand Adjustments: Height,Pivot,Swivel,Tilt
Active Display Area (H x V): 20.75" (527 mm) x 11.67" (296.50 mm)
Maximum Resolution: 1920 x 1080
Standard Refresh Rate: 60 Hz
Color Supported: 16.7 Million Colors
Native Contrast Ratio: 1,000:1
Dynamic Contrast Ratio: 3,000,000:1
Brightness: 250 cd/m²
Color Gamut: 99% sRGB,110% sRGB
Pixel Per Inch (PPI): 93
Speakers: No
Network (RJ-45): No
HDMI: Yes
USB: Yes
VGA: Yes
DisplayPort: Yes
Total Number of HDMI Ports: 1
Number of DisplayPorts: 1
Number of USB Ports: 5
Number of USB Type-B Ports: 1
Number of USB 3.2 (Gen 1) Ports: 4
USB Type-B: Yes
Built-in Devices: USB Hub
Webcam: No
Microphone: No
Operating Power Consumption: 14 W
Maximum Power Consumption: 51 W
VESA Mount Compatible: Yes
Color Family: Black
Height: 12.65" (321.40 mm)
Width: 21.25" (539.80 mm)
Depth: 1.93" (49 mm)
Height with Stand: 19.87" (504.80 mm)
Width with Stand: 21.25" (539.80 mm)
Depth with Stand: 7.86" (199.70 mm)
Weight (Approximate): 7.50 lb (3400 g)
Weight with Stand (Approximate): 11.90 lb (5400 g)
Compressed Height with Stand: 13.77" (349.80 mm)
Extended Height with Stand: 19.87" (504.80 mm)
Package Contents:
Energy Star: Yes
TCO Certified: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold),TCO Certified 9.0,TCO Certified Edge Displays 2.0
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
- 4 ms response time diminishes ghosting, blurring, and streaking in fast-moving games and movies
- Furnishes captivating visuals with 250 cd/m² brightness levels
- 16:9 widescreen resolution perfect for watching movies, playing video games and getting on with office work
- Features HDMI input to get connected with the top of the line PCs, Blu-ray players, and cutting edge gaming consoles
- VESA mount compatibility allows you to mount the display on a wall or with a stand depending on your specific needs
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 63CFMAR1US |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | ThinkVision |
| Product Model | T24i-30 |
| Product Name | ThinkVision T24i-30 Widescreen LED Monitor |
| Product Type | LED Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Screen Mode | Full HD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 4 ms |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode,6 ms Typical |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27000 mm x 0.27000 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Features | sRGB,Anti-glare,Low Blue Light,Flicker-free,NearEdgeless,Cable Lock Slot,Cable Management,Eyesafe Certified 2.0,Natural Low Blue Light |
| Curved Screen | No |
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Height,Pivot,Swivel,Tilt |
| Active Display Area (H x V) | 20.75" (527 mm) x 11.67" (296.50 mm) |
| Video | |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Color Gamut | 99% sRGB,110% sRGB |
| Pixel Per Inch (PPI) | 93 |
| Audio | |
| Speakers | No |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 (Gen 1) Ports | 4 |
| USB Type-B | Yes |
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Webcam | No |
| Microphone | No |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 14 W |
| Maximum Power Consumption | 51 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color Family | Black |
| Height | 12.65" (321.40 mm) |
| Width | 21.25" (539.80 mm) |
| Depth | 1.93" (49 mm) |
| Height with Stand | 19.87" (504.80 mm) |
| Width with Stand | 21.25" (539.80 mm) |
| Depth with Stand | 7.86" (199.70 mm) |
| Weight (Approximate) | 7.50 lb (3400 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 11.90 lb (5400 g) |
| Compressed Height with Stand | 13.77" (349.80 mm) |
| Extended Height with Stand | 19.87" (504.80 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold),TCO Certified 9.0,TCO Certified Edge Displays 2.0 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]