Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Black Box Fiber Video Extender With ST Ports For WXGA 1 Input Device 2460.63 Ft Range Optic Transmission Output Mm X AC1021A-XMIT
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- AC1021A-XMIT Video Extender
- 6ft. 3.5-mm Audio Cable
- 6ft. 3.5-mm to 2 x RCA Male Audio Cable
- 6ft. HD15 Male to HD15 Male VGA Cable
- External Power Supply
- Manual
Connectivity Technology: Wired
Number of Input Devices Supported: 1
Number of Output Devices Supported: 1
Maximum Operating Distance: 2460.63 ft (750000 mm)
Graphics Modes: WXGA
Number of ST Ports: 1
Media Type Supported: Optical Fiber
Transmitter Height: 1.20" (30.48 mm)
Transmitter Width: 5" (127 mm)
Transmitter Depth: 5.30" (134.62 mm)
Transmitter Weight (Approximate): 272.2 g
Package Contents:
Country of Origin: United States
Environmentally Friendly: Yes
Limited Warranty: 3 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | AC1021A-XMIT |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Model | AC1021A-XMIT |
| Product Name | AC1021A-XMIT Video Extender |
| Product Type | Video Extender Transmitter |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 2460.63 ft (750000 mm) |
| Video | |
| Graphics Modes | WXGA |
| Interfaces/Ports | |
| Number of ST Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Physical Characteristics | |
| Transmitter Height | 1.20" (30.48 mm) |
| Transmitter Width | 5" (127 mm) |
| Transmitter Depth | 5.30" (134.62 mm) |
| Transmitter Weight (Approximate) | 272.2 g |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Black Box Video Console - 1 Output Device - 2460.63 ft (750000 mm) Range - 1 x VGA Out - 1 x ST Ports - WXGA - 1280 x 720 - Optical Fiber |
| SKU | AC1021A-REC |
| Sale Price | $1790.40 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
Additional-pdf3
[/custom-user-manual]