Tripp Lite series AC/USB Charging Clip for Display Mounts - 4 x Power Receptacles - 120 V AC / 8 A Pole Mountable - 1 Each (DMACUSB)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- AC/USB Charging Clip for Display Mounts
- Adapter holder
- Thumbscrew w/nut
- Clamp
- Rubber pad
- AC power cord w/NEMA 5-15P plug, 6 ft.
- Owner's manual
Plug/Connector Type: NEMA 5-15P
Total Number of Receptacles: 4
Features: Surge Protection
Network: No
Modem: No
USB: Yes
Number of USB Ports: 2
Voltage Rating: 120 V AC
Current Rating: 8 A
Form Factor: Pole Mountable
Product Material: Plastic
Color Family: Black
Product Color: Black
Height: 3.90" (99 mm)
Width: 1.30" (33 mm)
Depth: 4.06" (103 mm)
Weight (Approximate): 1 lb (453.59 g)
Package Contents:
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | DMACUSB |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | DMACUSB |
| Product Name | AC/USB Charging Clip for Display Mounts |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Power Outlet |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Total Number of Receptacles | 4 |
| Features | Surge Protection |
| Interfaces/Ports | |
| Network | No |
| Modem | No |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Power Description | |
| Voltage Rating | 120 V AC |
| Current Rating | 8 A |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Pole Mountable |
| Product Material | Plastic |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.90" (99 mm) |
| Width | 1.30" (33 mm) |
| Depth | 4.06" (103 mm) |
| Weight (Approximate) | 1 lb (453.59 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]