Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series WorkWise Sit-Stand Desk-Clamp Workstation - 29 lb (13.15 kg) Capacity - Height Adjustable - 8.5" (215.90 mm) to 22" (WWSSDC)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Lift Mechanism
- Monitor Platform
- Keyboard Tray with Wrist Rest
- Keyboard Panel
- Keyboard Bracket
- Clamp Plate
- Clamp Bracket
- Support Bracket
- Pressure Plate
- Hardware
- Large Hex Key
- Small Hex Key
- Owner's Manual
Height Adjustable: Yes
Maximum Keyboard Shelf Height Adjustment: 13.50" (342.90 mm)
Minimum Monitor Shelf Height Adjustment: 8.50" (215.90 mm)
Maximum Monitor Shelf Height Adjustment: 22" (558.80 mm)
Maximum Load Capacity: 29 lb (13.15 kg)
Base Included: Yes
Features: Ergonomic Design,Sturdy,Pneumatic Adjustment,Keyboard Tray,Wrist Support,Sit-stand,Heavy Duty,Mountable
Color Family: Black
Color/Finish: Black
Height: 22.7" (576.58 mm)
Width: 15.7" (398.78 mm)
Depth: 23.6" (599.44 mm)
Weight (Approximate): 39 lb (17690.10 g)
Package Contents:
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: China
Limited Warranty: 5 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | WWSSDC |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | WorkWise |
| Product Model | WWSSDC |
| Product Name | WorkWise Sit-Stand Desk-Clamp Workstation |
| Product Type | Workstation |
| Product Information | |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Keyboard Shelf Height Adjustment | 13.50" (342.90 mm) |
| Minimum Monitor Shelf Height Adjustment | 8.50" (215.90 mm) |
| Maximum Monitor Shelf Height Adjustment | 22" (558.80 mm) |
| Maximum Load Capacity | 29 lb (13.15 kg) |
| Base Included | Yes |
| Features | Ergonomic Design,Sturdy,Pneumatic Adjustment,Keyboard Tray,Wrist Support,Sit-stand,Heavy Duty,Mountable |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color/Finish | Black |
| Height | 22.7" (576.58 mm) |
| Width | 15.7" (398.78 mm) |
| Depth | 23.6" (599.44 mm) |
| Weight (Approximate) | 39 lb (17690.10 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series Protect It! TLP310USBS Surge Suppressor/Protector - 3 x NEMA 5-15R, 2 x USB - 510 J - 120 V AC Input - 120 V AC, 5 V DC Output - 10 ft (3.05 m) |
| SKU | TLP310USBS |
| Sale Price | $90.95 |
| Product | Tripp Lite series Protect It! TLP310USBCW 3-Outlet Surge Suppressor/Protector - 3 x NEMA 5-15R, 2 x USB - 1.80 kVA - 510 J - 120 V AC Input - 10 ft (3.05 m) |
| SKU | TLP310USBCW |
| Sale Price | $93.95 |
| Product | Tripp Lite series AC/USB Charging Clip for Display Mounts - 4 x Power Receptacles - 120 V AC / 8 A Pole Mountable - 1 Each |
| SKU | DMACUSB |
| Sale Price | $18.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf3
User-Manual
Additional-pdf1
Additional-pdf2
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]