Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Cisco Symmetrical Horn CC Antenna (IW-ANT-H90-510-N) - Range - RF - 5180 MHz to 6400 MHz - 9.6 dBi - Wireless Access PointPole - (IW-ANT-H90-510-N=)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- IW9165DH-A-URWB
- IW9165DH-E-URWB
- IW9165E-A-URWB
Frequency Band Type: RF
Operating Frequency Range: 5180 MHz to 6400 MHz
Antenna Gain (Isotropic): 9.6 dBi
Voltage Standing Wave Ratio (VSWR): 1.9
Connector Type: N-connector
Height: 6.20" (157.48 mm)
Width: 6" (152.40 mm)
Depth: 12.30" (312.42 mm)
Form Factor: Pole
Weight (Approximate): 3.97 lb (1800 g)
Application/Usage: Wireless Access Point
Compatibility:
Cisco Catalyst Wireless Access Points:
Limited Warranty: 1 Year
- This antenna provides enhanced signals for your wireless access point
- Mountable to poles for easy installation
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | IW-ANT-H90-510-N= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Name | Symmetrical Horn CC Antenna (IW-ANT-H90-510-N) |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Antenna |
| Technical Information | |
| Frequency Band Type | RF |
| Operating Frequency Range | 5180 MHz to 6400 MHz |
| Antenna Gain (Isotropic) | 9.6 dBi |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 1.9 |
| Interfaces/Ports | |
| Connector Type | N-connector |
| Physical Characteristics | |
| Height | 6.20" (157.48 mm) |
| Width | 6" (152.40 mm) |
| Depth | 12.30" (312.42 mm) |
| Form Factor | Pole |
| Weight (Approximate) | 3.97 lb (1800 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Wireless Access Point |
| Compatibility | Cisco Catalyst Wireless Access Points:
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf2
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]