Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Aqua Duplex Fiber Patch Cable
- 3 meter Duplex Multimode 50/125 Aqua Fiber Patch Cable, SC/LC
Cable Type: Fiber Optic
Cable Characteristic: Patch Cable
Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification: 50/125 µm
Cable Length: 10 ft (3.05 m)
Connector Type on First End: SC Network - Male
Connector on First End Details: 2 x SC Network - Male
Connector Type on Second End: LC - Male
Connector on Second End Details: 2 x LC - Male
Package Contents:
Country of Origin: China
Limited Warranty: Lifetime
- Designed for 10-Gig Ethernet applications...OM3 Rated
- Backward compatible with existing 50/125 fiber
- Max 10Gb distance of 300 meters @850nm
- Low-Smoke, Zero Halogen (LSZH) Aqua jacket
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | N816-03M |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | N816-03M |
| Product Name | Aqua Duplex Fiber Patch Cable |
| Product Type | Network Cable |
| Technical Information | |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 50/125 µm |
| Cable Length | 10 ft (3.05 m) |
| Connector Type on First End | SC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x SC Network - Male |
| Connector Type on Second End | LC - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x LC - Male |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite Aqua Duplex Fiber Patch Cable - SC Male - LC Male - 10m |
| SKU | N816-10M |
| Sale Price | $34.95 |
| Product | Tripp Lite 12-Fiber Patch Panel 2 MTP/MPO to 12 LC 10Gb Breakout Cassette - 2 x MTP/MPO, 12 x LC - 14 Port(s) - 14 x RJ-11 - 12 x |
| SKU | N482-2M12-LC12 |
| Sale Price | $672.95 |
| Product | Tripp Lite 24-Fiber Patch Panel MTP/MPO to x12 LC 10Gb Breakout Cassette - 1 x MTP/MPO, 12 x LC - 13 Port(s) - 13 x RJ-11 - 12 x - Black |
| SKU | N482-1M24-LC12 |
| Sale Price | $618.95 |
| Product | Tripp Lite series Expansion Module - For Data Networking, Optical Network - 3 x MTP, 12 x LC Duplex - Optical Fiber |
| SKU | N482-3M8-LC12 |
| Sale Price | $783.95 |
| Product | Tripp Lite Aqua Duplex Fiber Patch Cable - LC Male - LC Male - 15m |
| SKU | N820-15M |
| Sale Price | $50.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]