Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite High Density Rackmount Fiber Enclosure Panel 5 Cassette 1URM - 1U High - Black - 19" Wide - Rack-mountable (N482-01U)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- High Density Fiber Enclosure Panel, 1U, 5-Cassette Capacity
- Quick Start Guide
- Optional Rear-Mounting Cable Management Bracket
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Form Factor: Rack-mountable
Compatible Rack Unit: 1U
Compatible Rack Width: 19"
Height: 1.75" (44.45 mm)
Width: 19" (482.60 mm)
Depth: 13" (330.20 mm)
Weight (Approximate): 4.50 lb (2041.17 g)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: China
Limited Warranty: Lifetime
- Space saving 1U design, 19" rackmountable
- Supports up to 5 Tripp Lite High Density Fiber Cassettes, allowing for up to 60 Duplex LC Ports (120 fiber connections), making the most of your rack space
- Includes optional rear-mounting cable management bracket for proper routing of cabling
- Features a fold-down door panel on the front of the unit that protects your connections, while rotating out of the way to provide full access. Door panel can also be removed altogether.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | N482-01U |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | N482-01U |
| Product Name | High Density Fiber Enclosure Panel, 1U, 5-Cassette Capacity |
| Product Type | Blank Patch Panel |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Compatible Rack Width | 19" |
| Height | 1.75" (44.45 mm) |
| Width | 19" (482.60 mm) |
| Depth | 13" (330.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.50 lb (2041.17 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series N482-3M8L12S 9/125 Singlemode Fiber Optic 40/100 Gb to 10 Gb Breakout Cassette - 12 Port(s) - 12 x Duplex - Rack-mountable |
| SKU | N482-3M8L12S |
| Sale Price | $876.95 |
| Product | Tripp Lite series N482TAP-4MM73M8 Multimode TAP Cassette, 70/30 - 12 Port(s) |
| SKU | N482TAP-4MM73M8 |
| Sale Price | $4818.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]