Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite NetDirector Console RM LCD KVM Switch with 8 Cables - Steel Housing - 16 Computer(s) - 19" - 16 x HD-18 - 1U Height (B020-U16-19-K)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- NetDirector Console RM LCD KVM Switch
- 8 x P778-006 6 ft. USB/PS2 Combo KVM Cable Kits
- PS2/USB Combo Console Cable Kit
- RJ11 to DB9 Firmware Upgrade Cable
- C13 to 5-15P Power Cord
- CD with Owner Manual
- Quick Start Guide
- Grounding Wire
- Rackmount Hardware Kit
KVM Switch: Yes
Number of Computers Supported: 16
Device Type: LCD Rack Console
Screen Size: 19"
Screen Mode: SXGA
Screen Resolution: 1280 x 1024
Pointing Device Type: TouchPad
USB: Yes
Number of USB Ports: 2
Height: 1.75" (44.45 mm)
Width: 17" (431.80 mm)
Depth: 27" (685.80 mm)
Weight (Approximate): 31.30 lb (14197.44 g)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: 1 Year
- Occupies just 1U of space in a rack-mountable drawer
- 19" LCD screen supports video resolutions up to 1280 x 1024
- Simplifies IT tasks with easy switching between all 16 ports
- Provides 2-level password security (administrator and user)
- Combo cables (included) connect to PS/2 or USB servers
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B020-U16-19-K |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | NetDirector |
| Product Model | B020-U16-19-K |
| Product Name | NetDirector B020-U16-19-K Rackmount LCD with KVM |
| Product Type | LCD Rack Console |
| Technical Information | |
| KVM Switch | Yes |
| Number of Computers Supported | 16 |
| Device Type | LCD Rack Console |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 19" |
| Screen Mode | SXGA |
| Screen Resolution | 1280 x 1024 |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.75" (44.45 mm) |
| Width | 17" (431.80 mm) |
| Depth | 27" (685.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 31.30 lb (14197.44 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series Daisychain Cable - 15 ft (4.57 m) Data Transfer Cable - First End: 1 x 25-pin DB-25 - Male - Second End: 1 x 25-pin DB-25 - Female |
| SKU | P772-015 |
| Sale Price | $52.95 |
| Product | Tripp Lite 2-Post Rack Mount Bracket - Steel |
| SKU | B019-000 |
| Sale Price | $123.95 |
| Product | Tripp Lite Daisy-chain Cable - DB-25 Male - DB-25 Female - 0.61m |
| SKU | P772-002 |
| Sale Price | $22.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]