Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series B098-016 16-Port Serial Console Server - Twisted Pair - 2 Total Expansion Slot(s) - 2 x Network (RJ-45) - 2 x USB - (B098-016)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- B098-016 16-Port Serial Console Server
- 2 x C13 to NEMA 5-15P Power Cords, 6 ft.
- 2 x Cat5e Patch Cables, 6 ft.
- 2.4 GHz SMA Wi-Fi Diversity Antenna
- Straight-through Serial Adapter, DB9 to RJ45 (F/F)
- Crossover Serial Adapter, DB9 to RJ45 (F/F)
- Modular Serial Adapter, DB9 to RJ45 (M/F)
- Cisco rolled Straight-through Serial Adapter, DB9 to RJ45 (F/F)
- Cisco rolled Crossover Serial Adapter, DB9 to RJ45 (F/F)
- Cisco rolled Modular Serial Adapter, DB9 to RJ45 (M/F)
- Cisco Straight Pinout (x2) Loopback, Black
- Cisco Rollover Pinout (x1) Loopback, Red
- Rack-mounting Hardware
- Quick Start Guide
Device Type: Console Server
Media Type Supported: Twisted Pair
Total Number of Expansion Slots: 2
Wireless LAN: Yes
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Network Standard: 10/100/1000Base-T
Network (RJ-45): Yes
USB: Yes
Serial Port: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
Number of USB Ports: 2
Number of Serial Ports: 16
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Color Family: Black
Product Color: Black
Form Factor: Desktop,Rack-mountable
Height: 17" (431.80 mm)
Width: 10" (254 mm)
Depth: 1.75" (44.45 mm)
Weight (Approximate): 10 lb (4535.92 g)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: United States
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: 4 Year
- 16-port serial console server lets you remotely access and control serial-based networking equipment through one highly secure gateway.
- Manage routers, UPS systems and other serial-based equipment from anywhere 24/7
- Validated to meet FIPS 140-2 standards to ensure utmost protection of private data
- Dual Gigabit Ethernet ports for primary network connection and automatic failover
- Designed for standard Cat5e/6 patch cable when connecting to Cisco devices
- 4-year limited warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B098-016 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | B098-016 |
| Product Name | B098-016 16-Port Serial Console Server |
| Product Type | Device Server |
| Technical Information | |
| Device Type | Console Server |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of Serial Ports | 16 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Desktop,Rack-mountable |
| Height | 17" (431.80 mm) |
| Width | 10" (254 mm) |
| Depth | 1.75" (44.45 mm) |
| Weight (Approximate) | 10 lb (4535.92 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 4 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series B090-A9F-X Modular Adapter - 1 x 9-pin DB-9 Serial Female - 1 x RJ-45 Network Female - Beige |
| SKU | B090-A9F-X |
| Sale Price | $4.95 |
| Product | Tripp Lite series B090-A9F Modular Adapter - 1 x 9-pin DB-9 Serial Female - 1 x RJ-45 Network Female - Beige |
| SKU | B090-A9F |
| Sale Price | $9.95 |
| Product | Tripp Lite Cat5e Patch Cable - 3ft - 1 x RJ-45 Male - 1 x RJ-45 Male - Black |
| SKU | N001-003-BK |
| Sale Price | $2.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]