Tripp Lite series Hinged Standoff Security Cage for Rack Equipment, 3U, Front - Cold Rolled Steel - Powder Coated Black - 3U Rack - x (SR3UCAGE)
SKU:
SR3UCAGE
UPC:
037332262844
MSRP:
$149.60
$149.60
$89.99
Save:
$59.61 (39.85%)
Warranty Information:
5 Year
Condition:
New
Width:
13.18
(cm)
Height:
47.96
(cm)
Depth:
3.56
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Manufacturer-Brochure
User-Manual
- Hinged Standoff Security Cage for Rack Equipment, 3U, Front
- Latch Bracket
- M6 Security Screws
- Lock Washers
- Cage Nuts
- Security Bit
- Keys
- Owner's Manual
Device Supported: Rack
Color Family: Black
Product Color: Powder Coated Black
Product Material: Cold Rolled Steel
Compatible Rack Height: 3U
Height: 18.88" (479.55 mm)
Width: 5.19" (131.83 mm)
Depth: 1.40" (35.56 mm)
Weight (Approximate): 1.86 lb (843.68 g)
Package Contents:
Country of Origin: China
Limited Warranty: 5 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SR3UCAGE |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | SmartRack |
| Product Model | SR3UCAGE |
| Product Name | Hinged Standoff Security Cage for Rack Equipment, 3U, Front |
| Product Type | Security Panel |
| Technical Information | |
| Device Supported | Rack |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Powder Coated Black |
| Product Material | Cold Rolled Steel |
| Compatible Rack Height | 3U |
| Height | 18.88" (479.55 mm) |
| Width | 5.19" (131.83 mm) |
| Depth | 1.40" (35.56 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.86 lb (843.68 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series Square Hole Hardware Kit (Includes 50 Pcs 12-24 Screws and Washers.) - Cage Nut, Rack Screw, Cup Washer - Pan - 50 |
| SKU | SRCAGENUTS1224 |
| Sale Price | $47.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]
Tripp Lite series Hinged Standoff Security Cage for Rack Equipment, 3U, Front - Cold Rolled Steel - Powder Coated Black - 3U Rack - x (SR3UCAGE)
MSRP:
$149.60
$149.60
$89.99
Save:
$59.61 (39.85%)
Out of stock