Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series SRIN412126 Industrial Locking Metal Outdoor Enclosure - For Patch Panel, LAN Switch, Wireless Access Point, Building (SRIN412126)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- SRIN412126 Industrial Locking Metal Outdoor Enclosure
- 4 x Mounting Brackets
- 8 x M6 Screws
- Information/Data Filing Door Bracket
- Metal Backplate
- Plastic Backplate
- Gland plate (Pre-Installed)
- Key
- Installation Guide
Rack Type: Enclosed Cabinet
Application/Usage: Patch Panel,LAN Switch,Wireless Access Point,Computer,Telecommunication,Building Automation,Network Equipment
Features: Lockable,Key Lock,Rugged,Heavy Duty,Swing Door,Removable Cover,Anti-theft,Damage Resistant,Tamper Resistant,Moisture Resistant,Debris Resistant,Water Resistant,Snow Resistant,Splash Resistant,Dust Resisitant
Form Factor: Wall Mountable,Surface Mountable,Pole Mountable,Ceiling-mountable
Color Family: Gray
Product Color: Gray
Product Material: Steel,Metal,Plastic
Static/Stationary Weight Capacity: 200 lb (90718.47 g)
Height: 12" (304.80 mm)
Width: 12" (304.80 mm)
Depth: 6" (152.40 mm)
Rack Height: 0U
Weight (Approximate): 17.64 lb (8001.37 g)
Package Contents:
Assembly Required: No
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: 5 Year
- Rack Mount Enclosure allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in gray color for an elegant and fashionable look
- Built with steel for added firmness and maximum reliability
- Wall Mountable form factor for added reliability and dependability
- Patch Panel application, usage offers maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliability
- Lockable feature for better items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SRIN412126 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | SmartRack |
| Product Model | SRIN412126 |
| Product Name | SRIN412126 Industrial Locking Metal Outdoor Enclosure |
| Product Type | Rack Mount Enclosure |
| Technical Information | |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Application/Usage | Patch Panel,LAN Switch,Wireless Access Point,Computer,Telecommunication,Building Automation,Network Equipment |
| Features | Lockable,Key Lock,Rugged,Heavy Duty,Swing Door,Removable Cover,Anti-theft,Damage Resistant,Tamper Resistant,Moisture Resistant,Debris Resistant,Water Resistant,Snow Resistant,Splash Resistant,Dust Resisitant |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable,Surface Mountable,Pole Mountable,Ceiling-mountable |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel,Metal,Plastic |
| Static/Stationary Weight Capacity | 200 lb (90718.47 g) |
| Height | 12" (304.80 mm) |
| Width | 12" (304.80 mm) |
| Depth | 6" (152.40 mm) |
| Rack Height | 0U |
| Weight (Approximate) | 17.64 lb (8001.37 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series SRGP3RM Cable Entry Plate - Cable Entry Plate - Metal |
| SKU | SRGP3RM |
| Sale Price | $53.95 |
| Product | Tripp Lite series SmartRack Cable Entry Gland Plate for NEMA-Rated Enclosure Cabinets, Waterproof - Cable Gland Plate |
| SKU | SRGP4PLASTIC |
| Sale Price | $29.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]