Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series SRN3RY12US Industrial Enclosure - For Computer, DVR, LAN Switch, PDU, Patch Panel, Server, UPS - 12U Rack Height23" (SRN3RY12US)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- SRN3RY12US Industrial Enclosure
- 48 x 10-32 Screws
- 20 x M6 Washers
- 4 x LDPE Sheet metal plugs
- 4 x M10 Foam washers
- 2 x Keys
- Owner's Manual
Rack Type: Enclosed Cabinet
Application/Usage: Computer,DVR,LAN Switch,PDU,Patch Panel,Server,UPS
Features: Snow Resistant,Moisture Resistant,Lockable Door,Damage Resistant,Tamper Resistant,Anti-theft,Cable Management,Adjustable Mounting Rails,Debris Resistant,Heavy Duty,Rain Resistant
Plug/Connector Type: NEMA 5-15P
Form Factor: Wall Mountable
Color Family: Yellow
Product Color: Yellow
Product Material: Metal,Steel
Maximum Weight Capacity: 200 lb (90718.47 g)
Static/Stationary Weight Capacity: 200 lb (90718.47 g)
Height: 28.49" (723.65 mm)
Width: 25.17" (639.32 mm)
Depth: 32.13" (816.10 mm)
Rack Height: 12U
Rack Depth: 23" (584.20 mm)
Weight (Approximate): 146.44 lb (66424.07 g)
Package Contents:
Assembly Required: No
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: 5 Year
- Rack Mount Enclosure offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in yellow color to better suit your theme and style
- Built with metal which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Wall mountable rack mount enclosure encourages collaboration and interactivity with maximum productivity
- Computer application, usage for your items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience and ease
- Snow Resistant feature for maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement efficiency, and convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SRN3RY12US |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | SmartRack |
| Product Model | SRN3RY12US |
| Product Name | SRN3RY12US Industrial Enclosure |
| Product Type | Rack Mount Enclosure |
| Technical Information | |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Application/Usage | Computer,DVR,LAN Switch,PDU,Patch Panel,Server,UPS |
| Features | Snow Resistant,Moisture Resistant,Lockable Door,Damage Resistant,Tamper Resistant,Anti-theft,Cable Management,Adjustable Mounting Rails,Debris Resistant,Heavy Duty,Rain Resistant |
| Power Description | |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Metal,Steel |
| Maximum Weight Capacity | 200 lb (90718.47 g) |
| Static/Stationary Weight Capacity | 200 lb (90718.47 g) |
| Height | 28.49" (723.65 mm) |
| Width | 25.17" (639.32 mm) |
| Depth | 32.13" (816.10 mm) |
| Rack Height | 12U |
| Rack Depth | 23" (584.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 146.44 lb (66424.07 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series SRGP3RM Cable Entry Plate - Cable Entry Plate - Metal |
| SKU | SRGP3RM |
| Sale Price | $53.95 |
| Product | Tripp Lite series SmartRack Cable Entry Gland Plate for NEMA-Rated Enclosure Cabinets, Waterproof - Cable Gland Plate |
| SKU | SRGP4PLASTIC |
| Sale Price | $29.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]