Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series SRN4G12UHD Industrial Enclosure - For Computer, DVR, LAN Switch, PDU, Patch Panel, Server, UPS - 12U Rack (825.50 - (SRN4G12UHD)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- SRN4G12UHD Industrial Enclosure
- 48 x 10-32 Screws
- 48 x M6 Washers
- 6 x LDPE Sheet Metal Plugs
- 6 x M10 Foam Washers
- 2 x Keys
- Owner's Manual
Rack Type: Enclosed Cabinet
Application/Usage: Computer,DVR,LAN Switch,PDU,Patch Panel,Server,UPS
Features: Lockable,Key Lock,Swing Door,Heavy Duty,Anti-theft,Damage Resistant,Tamper Resistant,Moisture Resistant,Debris Resistant,Water Resistant,Snow Resistant,Splash Resistant,Dust Resisitant
Form Factor: Wall Mountable
Color Family: Gray
Product Color: Gray
Product Material: Steel,Metal
Static/Stationary Weight Capacity: 200 lb (90718.47 g)
Height: 25.40" (645.16 mm)
Width: 24" (609.60 mm)
Depth: 36.16" (918.46 mm)
Rack Height: 12U
Rack Depth: 32.50" (825.50 mm)
Weight (Approximate): 180 lb (81646.63 g)
Package Contents:
Assembly Required: No
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: 5 Year
- Rack Mount Enclosure allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in gray color to better suit your theme and style
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Wall mountable rack mount enclosure is Ideal for permanent placement with added space efficiency
- Computer application, usage for your items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience and ease
- Lockable feature for better items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SRN4G12UHD |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | SmartRack |
| Product Model | SRN4G12UHD |
| Product Name | SRN4G12UHD Industrial Enclosure |
| Product Type | Rack Mount Enclosure |
| Technical Information | |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Application/Usage | Computer,DVR,LAN Switch,PDU,Patch Panel,Server,UPS |
| Features | Lockable,Key Lock,Swing Door,Heavy Duty,Anti-theft,Damage Resistant,Tamper Resistant,Moisture Resistant,Debris Resistant,Water Resistant,Snow Resistant,Splash Resistant,Dust Resisitant |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel,Metal |
| Static/Stationary Weight Capacity | 200 lb (90718.47 g) |
| Height | 25.40" (645.16 mm) |
| Width | 24" (609.60 mm) |
| Depth | 36.16" (918.46 mm) |
| Rack Height | 12U |
| Rack Depth | 32.50" (825.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 180 lb (81646.63 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series SmartRack Cable Entry Gland Plate for NEMA-Rated Enclosure Cabinets, Waterproof - Cable Gland Plate |
| SKU | SRGP4PLASTIC |
| Sale Price | $29.95 |
| Product | Tripp Lite series SRGP3RM Cable Entry Plate - Cable Entry Plate - Metal |
| SKU | SRGP3RM |
| Sale Price | $53.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]