Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series SRXCOOL12KA Portable Data Center Cooling Unit (SRXCOOL12KA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- SRXCOOL12KA Portable Data Center Cooling Unit
- Louvered Front Vent Insert
- Duct Adapters
- Cold-air directional Delivery Tube
- Hot-exhaust Removal Tube
- Window/drop-ceiling Heat Ventilation Kit
- Adjustable Exhaust Panels
- Self-tapping Screw
- Owner's Manual
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: ABS
Height: 30.63" (778 mm)
Width: 11.81" (300 mm)
Depth: 19.88" (505 mm)
Weight (Approximate): 73.19 lb (33200 g)
Package Contents:
Application/Usage: Data Center
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SRXCOOL12KA |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Name | SRXCOOL12KA Portable Data Center Cooling Unit |
| Product Type | Cooling System |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | ABS |
| Height | 30.63" (778 mm) |
| Width | 11.81" (300 mm) |
| Depth | 19.88" (505 mm) |
| Weight (Approximate) | 73.19 lb (33200 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Data Center |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series SmartRack SRCLOSETINTAKE Cooling Duct - Black - Server |
| SKU | SRCLOSETINTAKE |
| Sale Price | $208.95 |
| Product | Tripp Lite series SRCOOLNETLX Remote Power Management Adapter - 1 x Network (RJ-45) Port(s) - USB |
| SKU | SRCOOLNETLX |
| Sale Price | $596.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]