Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series SmartRack SRCLOSETINTAKE Cooling Duct - Black - Server (SRCLOSETINTAKE)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- SmartRack SRCLOSETINTAKE Cooling Duct
- Mounting Template
- Mounting Hardware
- Owner's Manual
Color Family: Black
Product Color: Black
Height: 7" (177.80 mm)
Width: 12.88" (327.02 mm)
Depth: 17.25" (438.15 mm)
Weight (Approximate): 16.98 lb (7702 g)
Package Contents:
Application/Usage: Server
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 2 Year
- Supplies fresh filtered air and circulates it in a small confined area to cool equipment
- Includes template for mounting between wall studs in your wiring closet
- Replaceable air filter helps keep dust away from your rack-mount components
- 2-year limited warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SRCLOSETINTAKE |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | SmartRack |
| Product Model | SRCLOSETINTAKE |
| Product Name | SmartRack SRCLOSETINTAKE Cooling Duct |
| Product Type | Cooling Duct |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 7" (177.80 mm) |
| Width | 12.88" (327.02 mm) |
| Depth | 17.25" (438.15 mm) |
| Weight (Approximate) | 16.98 lb (7702 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Server |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series SRXCOOL12K Airflow Cooling System - Tower - IT, Industrial, Commercial, Office - 12660.7 kJ - 220 V AC |
| SKU | SRXCOOL12K |
| Sale Price | $1222.95 |
| Product | Tripp Lite series SmartRack 7,000 BTU 120V Rack-Mounted Air Conditioning Unit - Cooler - 7000 BTU/h Cooling Capacity - Dehumidifier - Black |
| SKU | SRCOOL7KRM |
| Sale Price | $1386.95 |
| Product | Tripp Lite series PSCLAMP Clamp Mount for Power Strip |
| SKU | PSCLAMP |
| Sale Price | $160.95 |
| Product | Tripp Lite series SRXCOOL12KA Portable Data Center Cooling Unit |
| SKU | SRXCOOL12KA |
| Sale Price | $1202.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]