Rocstor M5 x 12mm - Rack Screws and Cage Nuts - 100 Pack, Black - Rack Screw, Cage Nut - 0.47" (11.94 mm) - Square - Steel - Black - / (Y10E081-B1)
SKU:
Y10E081-B1
UPC:
810136921427
MSRP:
$59.33
$59.95
$48.95
Save:
$10.38 (17.31%)
Warranty Information:
2 Year
Condition:
New
Width:
1.27
(cm)
Height:
0.51
(cm)
Depth:
1.27
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- 100 x M5 Screws
- 100 x M5 Cage Nuts
- 1 x Cage Nut Installation Tool
Fastener Type: Rack Screw,Cage Nut
Fastener Quantity: 100 x Cage Nut,100 x Rack Screw
Maximum Fractional Diameter: 0.20" (5.08 mm)
Maximum Length: 0.47" (11.94 mm)
Head Type: Square
Features: Heavy Duty
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Height: 0.20" (5.08 mm)
Width: 0.50" (12.70 mm)
Depth: 0.50" (12.70 mm)
Package Contents:
Country of Origin: China
TAA Compliant: No
Limited Warranty: 2 Year
- All-Black Steel Construction:
- Provides a sleek, seamless look for your server rack or cabinet.
- Square Cage Nut Design:
- Compatible with racks and cabinets that have square holes, ensuring a secure fit.
- Hassle-Free Installation:
- Includes a cage nut installation tool for quick and easy setup.
- 100-Pack
- : Ensures you have plenty of M5 x 12mm screws and cage nuts for all your installation needs.
- Warranty:
- Rocstor 2-year warranty.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10E081-B1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Brand Name | Rocstor |
| Product Name | M5 x 12mm - Rack Screws and Cage Nuts - 100 Pack, Black |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Package Type | Bulk |
| Product Type | Nut/Screw |
| Product Information | |
| Fastener Type | Rack Screw,Cage Nut |
| Fastener Quantity | 100 x Cage Nut,100 x Rack Screw |
| Maximum Fractional Diameter | 0.20" (5.08 mm) |
| Maximum Length | 0.47" (11.94 mm) |
| Head Type | Square |
| Features | Heavy Duty |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 0.20" (5.08 mm) |
| Width | 0.50" (12.70 mm) |
| Depth | 0.50" (12.70 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | No |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
Rocstor M5 x 12mm - Rack Screws and Cage Nuts - 100 Pack, Black - Rack Screw, Cage Nut - 0.47" (11.94 mm) - Square - Steel - Black - / (Y10E081-B1)
MSRP:
$59.33
$59.95
$48.95
Save:
$10.38 (17.31%)
Available & Ready to Ship