Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Rocstor SolidRack Rack Cabinet - For Equipment Rack, Data Center, Server, Patch Panel, UPS, Switch, Storage, LAN Switch, PDU - 24U x x (Y10E066-B1)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- SolidRack Rack Cabinet
- Doors
- Side Panels
- Casters
- Levelling Feet
Rack Type: Enclosed Cabinet
Application/Usage: Equipment Rack,Data Center,Server,Patch Panel,UPS,Switch,Storage,LAN Switch,PDU
Ventilation: Yes
Features: Heavy Duty,Powder Coated,Reversible Front Door,Reversible Rear Door,Removable Side Panel,Lockable,Damage Resistant,Tamper Resistant,Quick Release Side Panel,Vented,Vented Top,Vented Bottom,Vented Side,Adjustable Depth,Casters,Lockable Door,Lockable Side Panel,Cable Management,Leveling Feet
Rack Post Quantity: 4
Form Factor: Floor Standing
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel,Cold-rolled Steel (CRS)
Static/Stationary Weight Capacity: 1760 lb (798322.57 g)
Height: 49.41" (1255.01 mm)
Width: 23.62" (599.95 mm)
Depth: 39.37" (1000 mm)
Rack Height: 24U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 39.37" (1000 mm)
Weight (Approximate): 157.63 lb (71499.77 g)
Package Contents:
Assembly Required: No
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 5 Year
- Ships fully assembled for quick deployment and equipment mounting
- Includes Doors & Side Panels
- 24U rack constructed from powder-coated steel for durability in tough environments.
- Static load capacity of 1760 lbs (800 kg).
- Locking doors and side panels to prevent damage, tampering, or theft.
- Adjustable depth from 6 to 34.22 inches.
- Vented doors and side panels for optimal airflow.
- Top and bottom access panels for easy cable routing.
- Includes casters for minor position adjustments and levelers for stability.
- Compatible with a wide range of rack-mount accessories.
- Warranty: Rocstor 5-year warranty.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10E066-B1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Brand Name | Rocstor |
| Product Line | SolidRack |
| Product Name | SolidRack Rack Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Application/Usage | Equipment Rack,Data Center,Server,Patch Panel,UPS,Switch,Storage,LAN Switch,PDU |
| Ventilation | Yes |
| Features | Heavy Duty,Powder Coated,Reversible Front Door,Reversible Rear Door,Removable Side Panel,Lockable,Damage Resistant,Tamper Resistant,Quick Release Side Panel,Vented,Vented Top,Vented Bottom,Vented Side,Adjustable Depth,Casters,Lockable Door,Lockable Side Panel,Cable Management,Leveling Feet |
| Rack Post Quantity | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel,Cold-rolled Steel (CRS) |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1760 lb (798322.57 g) |
| Height | 49.41" (1255.01 mm) |
| Width | 23.62" (599.95 mm) |
| Depth | 39.37" (1000 mm) |
| Rack Height | 24U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 39.37" (1000 mm) |
| Weight (Approximate) | 157.63 lb (71499.77 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]