Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
ROCWARE RC841UX Video Conferencing Camera - 8.5 Megapixel - 60 fps - USB 3.0 Type B - 4K - 3840 x 2160 Video - CMOS Sensor - 81° - (RC841UX)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Connectivity Technology: Wired
AI-powered: Yes
Effective Resolution: 8.5 Megapixel
Maximum Video Resolution: 3840 x 2160
Video Formats: H.264,YUY2,Motion JPEG
Maximum Frame Rate: 60 fps
Image Sensor Type: CMOS
Field Of View (FOV) Angle: 81°
Screen Mode: 4K
Supported Video Modes: 2160p,1080i,1080p,720p
Maximum Aperture: f/1.84
Digital Zoom: 16x
Host Interface: USB 3.0 Type B
Network (RJ-45): Yes
HDMI Out: Yes
Serial In: Yes
Serial Out: Yes
Operating System Supported: Windows 8,Windows 11,Windows 10,Mac OS X,Linux,Android
Unified Communications Platform: Zoom,Microsoft Teams
Input Voltage: 12 V DC
Input Current: 2 A
Height: 7.41" (188.30 mm)
Width: 5.61" (142.50 mm)
Depth: 5.98" (151.90 mm)
Weight (Approximate): 3.44 lb (1560 g)
Minimum Operating Temperature: 32°F (0°C)
Maximum Operating Temperature: 104°F (40°C)
Features: Touch Control,PTZ,Auto White Balance,3D Noise Reduction
Device Supported: Desktop PC
- Being as light as 3.44 lb (1560 g), it is easy to install and comes in a travel-friendly size
- Can zoom out and zoom in up to 16x and lets you view the objects clearly
- 8.5 Megapixel along with 60 fps assures that your videos will no longer be blur due to low frame rate and slow refresh rate
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ROCWARE |
| Manufacturer Part Number | RC841UX |
| Manufacturer Website Address | https://www.rocware.com/ |
| Brand Name | ROCWARE |
| Product Model | RC841UX |
| Product Name | 4K Video Conferencing PTZ Camera Pro |
| Product Type | Video Conferencing Camera |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| AI-powered | Yes |
| Display & Graphics | |
| Effective Resolution | 8.5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Video Formats | H.264,YUY2,Motion JPEG |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Field Of View (FOV) Angle | 81° |
| Screen Mode | 4K |
| Supported Video Modes | 2160p,1080i,1080p,720p |
| Lens | |
| Maximum Aperture | f/1.84 |
| Digital Zoom | 16x |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0 Type B |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Serial In | Yes |
| Serial Out | Yes |
| Software | |
| Operating System Supported | Windows 8,Windows 11,Windows 10,Mac OS X,Linux,Android |
| Unified Communications Platform | Zoom,Microsoft Teams |
| Power Description | |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Input Current | 2 A |
| Physical Characteristics | |
| Height | 7.41" (188.30 mm) |
| Width | 5.61" (142.50 mm) |
| Depth | 5.98" (151.90 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.44 lb (1560 g) |
| Environmental Conditions | |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Miscellaneous | |
| Features | Touch Control,PTZ,Auto White Balance,3D Noise Reduction |
| Device Supported | Desktop PC |
[/custom-specifications]