Safco 6-Hook Contemporary Steel Coat Hooks - 6 Hooks - 10 lb (4535.92 g) Capacity - 7" (177.80 mm) Height x 36" (914.40 mm) Width - - (4162)
SKU:
4162
UPC:
073555416206
MSRP:
$202.86
$202.86
$143.99
Save:
$58.87 (29.02%)
Warranty Information:
Lifetime
Condition:
New
Width:
91.44
(cm)
Height:
17.78
(cm)
Depth:
9.53
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Assembly-Instructions
- Contemporary Garment Hook
- Mounting Hardware
Total Number of Hooks: 6
Weight Capacity: 10 lb (4535.92 g)
Application/Usage: Garment
Color Family: Silver
Product Color: Silver
Product Material: Steel
Height: 7" (177.80 mm)
Width: 36" (914.40 mm)
Depth: 3.75" (95.25 mm)
Package Contents:
Recycled: No
Assembly Required: No
Country of Origin: China
Limited Warranty: Lifetime
- 6-hook wall rack is ideal for small reception areas
- Ball tips prevent damage to garments while keeping them in place
- Chrome-plated steel, double hooks are mounted on a satin aluminum, back plate
- Each hook holds 10 lb.
- Dimensions: 7"H x 36"W x 3-3/4"D; Wall-mounting hardware included
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 4162 |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | 6-Hook Contemporary Steel Coat Hooks |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hook Panel |
| Product Information | |
| Total Number of Hooks | 6 |
| Weight Capacity | 10 lb (4535.92 g) |
| Application/Usage | Garment |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| Height | 7" (177.80 mm) |
| Width | 36" (914.40 mm) |
| Depth | 3.75" (95.25 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Assembly-Instructions
[/custom-user-manual]
Safco 6-Hook Contemporary Steel Coat Hooks - 6 Hooks - 10 lb (4535.92 g) Capacity - 7" (177.80 mm) Height x 36" (914.40 mm) Width - - (4162)
MSRP:
$202.86
$202.86
$143.99
Save:
$58.87 (29.02%)
Out of stock