Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Safco AlphaBetter Adjustable Height Computer Desk - 42" (1066.80 mm) Height x 36" (914.40 mm) Width x 24" (609.60 mm) Depth - Assembly (1206BE)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Color Family: Gray
Color/Finish: Gray
Height: 42" (1066.80 mm)
Width: 36" (914.40 mm)
Depth: 24" (609.60 mm)
Weight (Approximate): 66 lb (29937.10 g)
Certifications & Standards:
Greenguard Certified
Assembly Required: Yes
Country of Origin: United States
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 1206BE |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | AlphaBetter Adjustable Height Computer Desk |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Computer Desk |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Color/Finish | Gray |
| Height | 42" (1066.80 mm) |
| Width | 36" (914.40 mm) |
| Depth | 24" (609.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 66 lb (29937.10 g) |
| Miscellaneous | |
| Certifications & Standards | Greenguard Certified |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]