Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Safco AlphaBetter Desk, 28 x 20 Standard Top, with out Book Box - Beige Rectangle, Laminated Top - 26" (660.40 mm) to 42" (1066.80 mm) (1201BE)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 1 x Top Panel without Book Box
- 2 x Upper Frame
- 1 x Lower Left Frame
- 1 x Lower Right Frame
- 1 x Footrest Bar
- 1 x Front Panel
- 1 x Shelf
- 14 x Small Screw
- 4 x Tube Cap
- 4 x Leveler
- 8 x Flat Head Screw
- 4 x Setscrew
- 1 x Allen Wrench
Table Top Width: 28" (711.20 mm)
Table Top Depth: 20" (508 mm)
Table Top Thickness: 0.6" (15.88 mm)
Minimum Tabletop Height Adjustment: 26" (660.40 mm)
Maximum Tabletop Height Adjustment: 42" (1066.80 mm)
Table Top Shape: Rectangle
Base Included: Yes
Application/Usage: Classroom,Student
Frame Color/Finish: Black,Powder Coated
Top Color/Finish: Beige,Laminated
Base Material: Steel
Top Material: Kydex,Medium Density Fiberboard (MDF)
Features: Footrest,Durable,Pencil Tray
Height: 42" (1066.80 mm)
Weight (Approximate): 33 lb (14968.55 g)
Package Contents:
Certifications & Standards: CPSIA
Assembly Required: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Country of Origin: United States
Limited Warranty: Lifetime
- Crafted to endure the demands of daily student use, these desks are constructed with premium materials that guarantee durability and lasting reliability
- The classic rectangular shape adapts seamlessly to various room layouts, allowing for flexible arrangement of furniture
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 1201BE |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Line | AlphaBetter |
| Product Name | AlphaBetter Desk, 28 x 20 Standard Top, with out Book Box |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Student Desk |
| Product Information | |
| Table Top Width | 28" (711.20 mm) |
| Table Top Depth | 20" (508 mm) |
| Table Top Thickness | 0.6" (15.88 mm) |
| Minimum Tabletop Height Adjustment | 26" (660.40 mm) |
| Maximum Tabletop Height Adjustment | 42" (1066.80 mm) |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Application/Usage | Classroom,Student |
| Frame Color/Finish | Black,Powder Coated |
| Top Color/Finish | Beige,Laminated |
| Base Material | Steel |
| Top Material | Kydex,Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Features | Footrest,Durable,Pencil Tray |
| Physical Characteristics | |
| Height | 42" (1066.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 33 lb (14968.55 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | CPSIA |
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]