Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Safco CoGo Steel Indoor/Outdoor Steel Table - Round Top x 36.3" (920.75 mm) Table Top Diameter - 30" (762 mm) Height x 36.3" (920.75 - (4362BL)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 1 x Top Frame
- 1 x Foot Ring
- 1 x Decorative Ring
- 4 x Leg
- 1 x Table Top
- Hardware
Table Top Diameter: 36.3" (920.75 mm)
Table Top Shape: Round
Base Included: Yes
Application/Usage: Indoor,Outdoor
Base Material: Steel
Top Material: Metal
Color Family: Black
Color/Finish: Black
Height: 30" (762 mm)
Width: 36.3" (920.75 mm)
Weight (Approximate): 51.20 lb (23223.93 g)
Package Contents:
Assembly Required: No
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: 3 Year
- ideal for outdoor use, easily adaptable for indoor use
- UV and weather resistant
- 2 1/4" diameter opening in tabletop to accommodate an umbrella (not included)
- hooks available to hang up your belongings
- available in black, blue, red and white powder coat finish
- 36" round tabletop
- pair with Steel Indoor/Outdoor Chairs (4360) to complete your look
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 4362BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Line | CoGo |
| Product Model | 4362BL |
| Product Name | CoGo Steel Indoor/Outdoor Steel Table |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Outdoor Table |
| Product Information | |
| Table Top Diameter | 36.3" (920.75 mm) |
| Table Top Shape | Round |
| Base Included | Yes |
| Application/Usage | Indoor,Outdoor |
| Base Material | Steel |
| Top Material | Metal |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color/Finish | Black |
| Height | 30" (762 mm) |
| Width | 36.3" (920.75 mm) |
| Weight (Approximate) | 51.20 lb (23223.93 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Assembly-Instructions
[/custom-user-manual]