Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Safco Industrial Wire Shelving - 36" (914.40 mm) Width x 24" (609.60 mm) Depth - 4 x Shelf(ves) - 2500 lb (1133980.93 g) Load Capacity (5288BL)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Total Number of Shelves: 4
Finishing: Powder Coated
Load Capacity: 2500 lb (1133980.93 g)
Features: Leveling Glide,Dust Proof,Adjustable Shelf,Durable
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Width: 36" (914.40 mm)
Depth: 24" (609.60 mm)
Weight (Approximate): 70 lb (31751.47 g)
Recycled: No
Assembly Required: Yes
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 5288BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Industrial Wire Shelving |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Shelf |
| Product Information | |
| Total Number of Shelves | 4 |
| Finishing | Powder Coated |
| Load Capacity | 2500 lb (1133980.93 g) |
| Features | Leveling Glide,Dust Proof,Adjustable Shelf,Durable |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Width | 36" (914.40 mm) |
| Depth | 24" (609.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 70 lb (31751.47 g) |
| Miscellaneous | |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Assembly-Instructions
[/custom-user-manual]