Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Safco Industrial Wire Shelving - 48" (1219.20 mm) Width x 18" (457.20 mm) Depth x 72" (1828.80 mm) Height - 4 x Shelf(ves) - 4000 lb - (5291GR)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Total Number of Shelves: 4
Finishing: Powder Coated
Load Capacity: 4000 lb (1814369.48 g)
Color Family: Gray
Product Color: Gray
Height: 72" (1828.80 mm)
Width: 48" (1219.20 mm)
Depth: 18" (457.20 mm)
Weight (Approximate): 61 lb (27669.13 g)
Recycled: No
Assembly Required: No
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 5291GR |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Industrial Wire Shelving |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Shelf |
| Product Information | |
| Total Number of Shelves | 4 |
| Finishing | Powder Coated |
| Load Capacity | 4000 lb (1814369.48 g) |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 72" (1828.80 mm) |
| Width | 48" (1219.20 mm) |
| Depth | 18" (457.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 61 lb (27669.13 g) |
| Miscellaneous | |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Assembly-Instructions
[/custom-user-manual]