Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Safco Industrial Wire Shelving Add-On Unit - 36" (91.44 cm) Width x 18" (45.72 cm) Depth x 72" (182.88 cm) Height - 4 x Shelf(ves) - - (5286BL)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Industrial Wire Shelving Add-On Unit
- Four Shelves
- Two Posts
- Snap-Together Clips
Total Number of Shelves: 4
Number of Adjustable Shelves: 4
Finishing: Powder Coated
Features: Leveling Glide,Adjustable Leveler,Adjustable Feet,Dust Proof
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Height: 72" (182.88 cm)
Width: 36" (91.44 cm)
Depth: 18" (45.72 cm)
Package Contents:
Recycled: No
Assembly Required: Yes
Country of Origin: China
Environmental Certification: GREENGUARD
Limited Warranty: Lifetime
- Attaches to Safco model 5285 Industrial Wire Shelving for corner application
- Holds up to 1,250 lb. per shelf when evenly distributed
- Black powder-coat shelves adjustable in 1" increments
- Adjustable leveling feet with plastic caps to protect floors
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 5286BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Industrial Wire Shelving Add-On Unit |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Shelf |
| Product Information | |
| Total Number of Shelves | 4 |
| Number of Adjustable Shelves | 4 |
| Finishing | Powder Coated |
| Features | Leveling Glide,Adjustable Leveler,Adjustable Feet,Dust Proof |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 72" (182.88 cm) |
| Width | 36" (91.44 cm) |
| Depth | 18" (45.72 cm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Assembly-Instructions
[/custom-user-manual]