Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Safco Mobile Beverage Cart - 4 Casters - 3.50" (88.90 mm) Caster Size - Melamine, Steel - 33.5" (850.90 mm) Width x 21.8" (552.45 mm) (8964BL)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Caster Size: 3.50" (88.90 mm)
Number of Casters: 4
Frame Material: Steel
Frame Color: Gray
Features: Security Lock
Product Color: Chrome
Product Material: Melamine,Steel
Height: 43" (1092.20 mm)
Width: 33.5" (850.90 mm)
Depth: 21.8" (552.45 mm)
Recycled: No
Assembly Required: Yes
Country of Origin: China
Limited Warranty: Lifetime
Additional Warranty Information:
Limited Lifetime
- Sleek design for use in lobbies, conference rooms or board rooms
- Top shelf has 1-1/2" high chrome wire rails to prevent items from falling off
- Spacious locking cabinet has adjustable steel shelf
- Steel frame and cabinet; melamine shelves and doors; 4 casters (2 locking)
- Overall dimensions: 33-1/2"W x 21-3/4"D x 43"H
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 8964BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Mobile Beverage Cart |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Service Cart |
| Product Information | |
| Caster Size | 3.50" (88.90 mm) |
| Number of Casters | 4 |
| Frame Material | Steel |
| Frame Color | Gray |
| Features | Security Lock |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Chrome |
| Product Material | Melamine,Steel |
| Height | 43" (1092.20 mm) |
| Width | 33.5" (850.90 mm) |
| Depth | 21.8" (552.45 mm) |
| Miscellaneous | |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information | Limited Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Assembly-Instructions
[/custom-user-manual]