Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Safco Muv Stand-up Workstation - Rectangle Top - 2 Shelf(ves) - 100 lb (45.36 kg) Capacity - 29.5" (749.30 mm) Table Top Width x 19.8" (1923CY)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Table Top Width: 29.5" (749.30 mm)
Table Top Depth: 19.8" (501.65 mm)
Table Top Thickness: 0.7" (19.05 mm)
Maximum Load Capacity: 100 lb (45.36 kg)
Table Top Shape: Rectangle
Base Included: Yes
Number of Casters: 4
Caster Type: Dual Locking Wheel
Application/Usage: Multipurpose
Frame Color/Finish: Powder Coated
Frame Material: Steel
Features: Cable Management,Pull-out Keyboard Tray
Color Family: Red
Color/Finish: Cherry,Laminated,Melamine
Height: 45" (1143 mm)
Width: 29.5" (749.30 mm)
Depth: 22" (558.80 mm)
Weight (Approximate): 61 lb (27669.13 g)
Assembly Required: Yes
- The workstations robust casters enhance mobility, allowing easy repositioning with minimal effort
- The rectangular shape is a design classic that never goes out of style
- Enjoy exceptional support and reliability with a strong load capacity of 100 lb (45.36 kg), perfect for all your essential tasks
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 1923CY |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Line | Muv |
| Product Name | Muv Stand-up Workstation |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Information | |
| Table Top Width | 29.5" (749.30 mm) |
| Table Top Depth | 19.8" (501.65 mm) |
| Table Top Thickness | 0.7" (19.05 mm) |
| Maximum Load Capacity | 100 lb (45.36 kg) |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Number of Casters | 4 |
| Caster Type | Dual Locking Wheel |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Frame Color/Finish | Powder Coated |
| Frame Material | Steel |
| Features | Cable Management,Pull-out Keyboard Tray |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Red |
| Color/Finish | Cherry,Laminated,Melamine |
| Height | 45" (1143 mm) |
| Width | 29.5" (749.30 mm) |
| Depth | 22" (558.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 61 lb (27669.13 g) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | Yes |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Assembly-Instructions
[/custom-user-manual]