Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Samsung PM893 3.84 TB 2.5 Inch Internal SATA Solid State Drive Server Grade Endurance Supported SATA/600 Storage Device System MZ-7L33T800
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 3.84 TB
Encryption Standard: 256-bit AES
Maximum Read Transfer Rate: 550 MB/s
Maximum Write Transfer Rate: 520 MB/s
Random 4KB Read: 98000IOPS
Random 4KB Write: 30000IOPS
Endurance (DWPD): 1
Wireless LAN: No
Drive Interface: SATA
Drive Interface Standard: SATA/600
Drive Type: Internal
Form Factor: 2.5"
Height: 2.75" (69.85 mm)
Width: 3.94" (100 mm)
Depth: 0.27" (6.80 mm)
Weight (Approximate): 2.47 oz (70 g)
Device Supported: Server,Storage System
- Store as many documents, pictures and videos as you need with 3.84 TB capacity
- The high-read speed of 550 MB/s maximizes system performance and saves time while you are doing complex tasks
- With the high-write speed of 520 MB/s, get a quick response when updating or transferring files
- Have data stored faster with SATA/600 interface that optimizes burst performance
- With 256-bit AES encryption protect all your valuable data and keep your personal files safe & secure
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | MZ-7L33T800 |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com |
| Brand Name | Samsung |
| Product Series | PM893 |
| Product Name | PM893 Solid State Drive |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 3.84 TB |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 550 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 520 MB/s |
| Random 4KB Read | 98000IOPS |
| Random 4KB Write | 30000IOPS |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 2.75" (69.85 mm) |
| Width | 3.94" (100 mm) |
| Depth | 0.27" (6.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.47 oz (70 g) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Server,Storage System |
[/custom-specifications]