Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Samsung ViewFinity 34 Class UW-QHD Curved Screen LCD Monitor 21:9 Black Viewable Vertical Alignment VA LS34C654UANXGO
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Number of Screens: 1
Screen Size Class: 34"
Viewable Screen Size: 34"
Screen Mode: UW-QHD
Panel Technology: Vertical Alignment (VA)
Response Time: 5 ms
Aspect Ratio: 21:9
Horizontal Viewing Angle: 178°
Vertical Viewing Angle: 178°
Mount Type: Wall Mountable
HDCP Supported: Yes
Features: Mega Infinity DCR,sRGB,Picture in Picture,Eye Saver Mode,Flicker-free,Off Timer Plus,Picture by Picture,Auto Source Switch Plus,Adaptive Picture,CustomColor Mode,Eco Mode,Game Mode,RTS Mode,FPS Mode,Eco Saving,Eye-Care,Blue Light Reduction,HDR10
Curved Screen: Yes
Stand Adjustments: Height,Swivel,Tilt
Maximum Resolution: 3440 x 1440
Standard Refresh Rate: 100 Hz
Color Supported: 1.07 Billion Colors
Native Contrast Ratio: 3,000:1
Brightness: 350 cd/m²
Tearing Prevention Technology: FreeSync
Color Gamut: 115% sRGB
Number of Speakers: 2
Speakers: Yes
Network (RJ-45): Yes
HDMI: Yes
USB: Yes
DisplayPort: Yes
USB Type-C: Yes
Total Number of HDMI Ports: 1
Number of DisplayPorts: 1
Number of USB Ports: 5
Number of USB 3.0 Downstream Ports: 3
Number of USB Type-B Upstream Ports: 1
Total Number of USB Type-C Ports: 1
Built-in Devices: KVM Switch,USB Hub
VESA Mount Compatible: Yes
Color Family: Black
Height: 14.54" (369.32 mm)
Width: 31.76" (806.70 mm)
Depth: 4.92" (124.97 mm)
Height with Stand: 22.11" (561.59 mm)
Width with Stand: 31.76" (806.70 mm)
Depth with Stand: 9.49" (241.05 mm)
Weight (Approximate): 11.46 lb (5198.17 g)
Weight with Stand (Approximate): 17.64 lb (8001.37 g)
TCO Certified: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Limited Warranty: 36 Month
- Samsung's 34"" curved display S65 monitor with a 21:9 aspect ratio.
- Ultra-wide WQHD for immersion in games, movies, or design projects.
- HDR10 provides one billion true-to-life colors for darker darks and brighter brights.
- Featuring AMD FreeSync™, 100Hz Refresh Rate, and ergonomic design, with built-in speakers and KVM switch.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | LS34C654UANXGO |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com |
| Brand Name | Samsung |
| Product Line | ViewFinity S6 |
| Product Series | S65UC |
| Product Model | S34C654UAN |
| Product Name | ViewFinity S6 S34C654UAN Widescreen LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 34" |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Screen Mode | UW-QHD |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Response Time | 5 ms |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Mount Type | Wall Mountable |
| HDCP Supported | Yes |
| Features | Mega Infinity DCR,sRGB,Picture in Picture,Eye Saver Mode,Flicker-free,Off Timer Plus,Picture by Picture,Auto Source Switch Plus,Adaptive Picture,CustomColor Mode,Eco Mode,Game Mode,RTS Mode,FPS Mode,Eco Saving,Eye-Care,Blue Light Reduction,HDR10 |
| Curved Screen | Yes |
| Stand Adjustments | Height,Swivel,Tilt |
| Video | |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Color Gamut | 115% sRGB |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.0 Downstream Ports | 3 |
| Number of USB Type-B Upstream Ports | 1 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | KVM Switch,USB Hub |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color Family | Black |
| Height | 14.54" (369.32 mm) |
| Width | 31.76" (806.70 mm) |
| Depth | 4.92" (124.97 mm) |
| Height with Stand | 22.11" (561.59 mm) |
| Width with Stand | 31.76" (806.70 mm) |
| Depth with Stand | 9.49" (241.05 mm) |
| Weight (Approximate) | 11.46 lb (5198.17 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 17.64 lb (8001.37 g) |
| Miscellaneous | |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 36 Month |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]