SanDisk Extreme 64 GB Class 10/UHS-I (U3) V30 SDXC - 170 MB/s Read - 80 MB/s Write - Lifetime Warranty (SDSDXV2-064G-CNCIN)
SKU:
SDSDXV2-064G-CNCIN
UPC:
619659188597
MSRP:
$70.99
$70.99
$65.99
Save:
$5.00 (7.04%)
Warranty Information:
Lifetime
Condition:
New
Width:
2.40
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Storage Capacity: 64 GB
Maximum Read Speed: 170 MB/s
Maximum Write Speed: 80 MB/s
Speed Class Rating: Class 10/UHS-I (U3)
Video Speed Class: V30
Width: 0.94" (24 mm)
Thickness: 82.68 mil (2.10 mm)
Length: 1.26" (32 mm)
Weight (Approximate): 0.07 oz (2.10 g)
Limited Warranty: Lifetime
- Shot speeds up to 130MB/s
- Transfer speeds up to 180MB/s
- Perfect for 4K UHD video
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDSDXV2-064G-CNCIN |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Line | Extreme |
| Product Name | Extreme 64GB SDXC Card |
| Product Type | SDXC |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Maximum Read Speed | 170 MB/s |
| Maximum Write Speed | 80 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Physical Characteristics | |
| Width | 0.94" (24 mm) |
| Thickness | 82.68 mil (2.10 mm) |
| Length | 1.26" (32 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.07 oz (2.10 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
SanDisk Extreme 64 GB Class 10/UHS-I (U3) V30 SDXC - 170 MB/s Read - 80 MB/s Write - Lifetime Warranty (SDSDXV2-064G-CNCIN)
MSRP:
$70.99
$70.99
$65.99
Save:
$5.00 (7.04%)
Out of stock