Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
SanDisk Extreme PRO 128 GB CompactFlash - 160 MB/s Read - 150 MB/s Write (SDCFXPS-128G-X46)
SKU:
SDCFXPS-128G-X46
UPC:
619659102500
MSRP:
$384.99
$384.99
$348.99
Save:
$36.00 (9.35%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
4.30
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Storage Capacity: 128 GB
Maximum Read Speed: 160 MB/s
Maximum Write Speed: 150 MB/s
Width: 1.69" (43 mm)
Thickness: 0.13" (3.30 mm)
Length: 1.42" (36 mm)
Weight (Approximate): 8.5 g
- The easy-to-handle CompactFlash card has an enhanced data transfer rate of up to 167 MB/s
- Keep pictures and videos in an exceedingly 128 GB capacity for ample storage space
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDCFXPS-128G-X46 |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Line | Extreme PRO |
| Product Name | Extreme PRO CompactFlash Memory Card |
| Product Type | CompactFlash |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Maximum Read Speed | 160 MB/s |
| Maximum Write Speed | 150 MB/s |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.69" (43 mm) |
| Thickness | 0.13" (3.30 mm) |
| Length | 1.42" (36 mm) |
| Weight (Approximate) | 8.5 g |
[/custom-specifications]
SanDisk Extreme PRO 128 GB CompactFlash - 160 MB/s Read - 150 MB/s Write (SDCFXPS-128G-X46)
MSRP:
$384.99
$384.99
$348.99
Save:
$36.00 (9.35%)
Out of stock