Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
SanDisk Professional PRO-BLADE TRANSPORT SDPM2NB-001T-GBAND 1 TB Portable Solid State Drive - External - PCI Express - USB 3.2 (Gen 2) (SDPM2NB-001T-GBAND)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 1 TB
Platform Supported: PC,Mac
Maximum Read Transfer Rate: 2000 MB/s
Wireless LAN: No
Host Interface: USB 3.2 (Gen 2) Type C
Drive Interface: PCI Express
Drive Type: External
External Drive Type: Portable
Durability: Crush Resistant,Drop Resistant
Height: 0.63" (16 mm)
Width: 2.81" (71.50 mm)
Length: 5.13" (130.40 mm)
Weight (Approximate): 7.36 oz (208.65 g)
Operating System Compatibility: Windows 10,macOS 10.13+
Country of Origin: Thailand
Limited Warranty: 5 Year
- Store as many documents, pictures and videos as you need with 1 TB capacity
- The high-read speed of 2000 MB/s maximizes system performance and saves time while you are doing complex tasks
- The USB 3.2 (Gen 2) Type C interface provides smooth data transfer and outstanding performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDPM2NB-001T-GBAND |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk Professional |
| Product Line | PRO-BLADE TRANSPORT |
| Product Model | SDPM2NB-001T-GBAND |
| Product Name | PRO-BLADE TRANSPORT SDPM2NB-001T-GBAND Solid State Drive |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 2000 MB/s |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) Type C |
| Drive Interface | PCI Express |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Durability | Crush Resistant,Drop Resistant |
| Height | 0.63" (16 mm) |
| Width | 2.81" (71.50 mm) |
| Length | 5.13" (130.40 mm) |
| Weight (Approximate) | 7.36 oz (208.65 g) |
| Miscellaneous | |
| Operating System Compatibility | Windows 10,macOS 10.13+ |
| Country of Origin | Thailand |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]