Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
SanDisk Professional PRO-G40 SDPS31H-002T-GBC1D 2 TB Portable Rugged Solid State Drive - External - Notebook, Desktop PC Device - 3, C (SDPS31H-002T-GBC1D)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- PRO-G40 SDPS31H-002T-GBC1D Solid State Drive
- Thunderbolt 3 (40Gbps) Cable
- Quick Start Guide
Storage Capacity: 2 TB
Platform Supported: PC,Mac
Maximum Sequential Read: 2.93 GB/s
Maximum Sequential Write: 2.44 GB/s
Host Interface: Thunderbolt 3,USB 3.2 (Gen 2) Type C
Rugged: Yes
Drive Type: External
External Drive Type: Portable
Durability: Crush Resistant,Water Resistant,Dust Resistant,Drop Protection
Height: 0.47" (11.94 mm)
Width: 2.28" (57.91 mm)
Length: 4.37" (111 mm)
Weight (Approximate): 4.31 oz (122.30 g)
Package Contents:
Device Supported: Notebook,Desktop PC
Operating System Compatibility: Windows 10,macOS 10.13+
Limited Warranty: 5 Year
- Store as many documents, pictures and videos as you need with 2 TB capacity
- The Thunderbolt 3 interface provides smooth data transfer and outstanding performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDPS31H-002T-GBC1D |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk Professional |
| Product Line | PRO-G40 |
| Product Model | SDPS31H-002T-GBC1D |
| Product Name | PRO-G40 SDPS31H-002T-GBC1D Solid State Drive |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Drive Performance | |
| Maximum Sequential Read | 2.93 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 2.44 GB/s |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Thunderbolt 3,USB 3.2 (Gen 2) Type C |
| Physical Characteristics | |
| Rugged | Yes |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Durability | Crush Resistant,Water Resistant,Dust Resistant,Drop Protection |
| Height | 0.47" (11.94 mm) |
| Width | 2.28" (57.91 mm) |
| Length | 4.37" (111 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.31 oz (122.30 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Notebook,Desktop PC |
| Operating System Compatibility | Windows 10,macOS 10.13+ |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]