B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Storage Capacity: 256 GB
Maximum Read Speed: 100 MB/s
Speed Class Rating: UHS-I
Width: 0.59" (14.99 mm)
Thickness: 40 mil (1.02 mm)
Length: 0.43" (10.92 mm)
Limited Warranty: 10 Year
- The microSDXC memory card is engineered to be waterproof, temperature proof, X-ray proof, and shock proof
- Keep pictures and videos in an exceedingly 256 GB capacity for ample storage space
- With the UHS-I speed, this card is ideal for applications requiring greater bandwidth while recording large data sets
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDSQUAR-256G-GN6MA |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Line | Ultra |
| Product Name | Ultra microSD UHS-I Card 256GB |
| Product Type | microSDXC |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Maximum Read Speed | 100 MB/s |
| Speed Class Rating | UHS-I |
| Physical Characteristics | |
| Width | 0.59" (14.99 mm) |
| Thickness | 40 mil (1.02 mm) |
| Length | 0.43" (10.92 mm) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
[/custom-specifications]
SanDisk Ultra 256 GB UHS-I microSDXC - 100 MB/s Read - 10 Year Warranty (SDSQUAR-256G-GN6MA)
MSRP:
$130.99
$130.99
$119.99
Save:
$11.00 (8.40%)
Out of stock