B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- SD Adapter
Storage Capacity: 32 GB
Maximum Read Speed: 120 MB/s
Speed Class Rating: Class 10/UHS-I (U1)
Application Performance Class: A1
Width: 0.43" (11 mm)
Thickness: 39.37 mil (1 mm)
Length: 0.59" (15 mm)
Weight (Approximate): 0.01 oz (0.26 g)
Package Contents:
Limited Warranty: 10 Year
- The microSDHC memory card is capable of recording hours of HD video (720p) and is completely compatible with cell phones, notebook PCs, convertibles, tablets and other smart devices
- Now you will never omit a memory with the 32 GB card that holds dozens of precious photographs and a massive number of media files
- The Class 10/UHS-I (U1) delivers high-speed performance for data transfer to and from PC
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDSQUA4-032G-CN6MA |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Line | Ultra |
| Product Name | Ultra 32GB microSDHC Card |
| Product Type | microSDHC |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Maximum Read Speed | 120 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U1) |
| Application Performance Class | A1 |
| Physical Characteristics | |
| Width | 0.43" (11 mm) |
| Thickness | 39.37 mil (1 mm) |
| Length | 0.59" (15 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.01 oz (0.26 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
[/custom-specifications]
SanDisk Ultra 32 GB Class 10/UHS-I (U1) microSDHC - 120 MB/s Read - 10 Year Warranty (SDSQUA4-032G-CN6MA)
MSRP:
$52.95
$52.95
$49.95
Save:
$3.00 (5.67%)
Out of stock