SanDisk Ultra USB 3.0 Flash Drive - 128 GB - USB 3.0 Type A - 130 MB/s Read Speed - 130 MB/s Write Speed - Black - 128-bit AES - 5 (SDCZ48-128G-C46)
SKU:
SDCZ48-128G-C46
UPC:
619659138325
MSRP:
$72.95
$72.95
$68.95
Save:
$4.00 (5.48%)
Warranty Information:
5 Year
Condition:
New
Width:
2.21
(cm)
Height:
0.79
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Storage Capacity: 128 GB
Maximum Read Speed: 130 MB/s
Maximum Write Speed: 130 MB/s
Encryption Standard: 128-bit AES
Features: Password Protection,Compact,Portable,Encryption Support
Host Interface: USB 3.0 Type A
Product Color: Black
Height: 0.31" (7.87 mm)
Width: 0.87" (22.10 mm)
Length: 0.42" (10.67 mm)
Weight (Approximate): 3.527 oz (100 g)
Limited Warranty: 5 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDCZ48-128G-C46 |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Line | Ultra |
| Product Name | Ultra USB 3.0 Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Maximum Read Speed | 130 MB/s |
| Maximum Write Speed | 130 MB/s |
| Encryption Standard | 128-bit AES |
| Features | Password Protection,Compact,Portable,Encryption Support |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0 Type A |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 0.31" (7.87 mm) |
| Width | 0.87" (22.10 mm) |
| Length | 0.42" (10.67 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.527 oz (100 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
SanDisk Ultra USB 3.0 Flash Drive - 128 GB - USB 3.0 Type A - 130 MB/s Read Speed - 130 MB/s Write Speed - Black - 128-bit AES - 5 (SDCZ48-128G-C46)
MSRP:
$72.95
$72.95
$68.95
Save:
$4.00 (5.48%)
Available & Ready to Ship