B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Storage Capacity: 512 GB
Maximum Read Speed: 100 MB/s
Host Interface: USB 3.0
Height: 0.41" (10.41 mm)
Width: 0.85" (21.59 mm)
Length: 2.21" (56.09 mm)
Country of Origin: China
- With 512 GB capacity, you have enough space to store and transfer your photos, videos, and other large files
- For super-fast data transfer take advantage of USB 3.0 connectivity
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDCZ48-512G-G46 |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Line | Ultra |
| Product Name | Ultra USB 3.0 Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Maximum Read Speed | 100 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.41" (10.41 mm) |
| Width | 0.85" (21.59 mm) |
| Length | 2.21" (56.09 mm) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
[/custom-specifications]
SanDisk Ultra USB 3.0 Flash Drive - 512 GB - USB 3.0 - 100 MB/s Read Speed (SDCZ48-512G-G46)
MSRP:
$71.99
$71.99
$66.99
Save:
$5.00 (6.95%)
Out of stock