Seagate BarraCuda 250 GB M.2 2280 NVMe Solid State Drive Internal PCIe Gen4 High Performance Storage All-in-One Express PCI ZP250CV3A002
SKU:
ZP250CV3A002
UPC:
763649179222
MSRP:
$41.95
$42.25
$38.95
Save:
$3.00 (7.10%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
2.20
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Storage Capacity: 250 GB
Platform Supported: PC,Linux
Mean Time Between Failures (MTBF): 205.3 Year
Drive Interface: PCI Express NVMe
Drive Interface Standard: PCI Express NVMe 4.0 x4
Drive Type: Internal
Form Factor: M.2 2280
Width: 0.87" (22 mm)
Length: 3.15" (80 mm)
Device Supported: All-in-One PC,Desktop PC,Workstation,Notebook,Mini PC
Operating System Compatibility: Windows 10,Windows 11,Linux
- With a capacity of 250 GB, you have large storage space for all your documents and data
- With PCI Express NVMe 4.0 x4 interface get superb reliability and high-speed data transfer
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Manufacturer Part Number | ZP250CV3A002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com |
| Brand Name | Seagate |
| Product Line | BarraCuda |
| Product Model | ZP250CV3A002 |
| Product Name | BarraCuda ZP250CV3A002 Solid State Drive |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 250 GB |
| Platform Supported | PC,Linux |
| Drive Performance | |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 205.3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Width | 0.87" (22 mm) |
| Length | 3.15" (80 mm) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | All-in-One PC,Desktop PC,Workstation,Notebook,Mini PC |
| Operating System Compatibility | Windows 10,Windows 11,Linux |
[/custom-specifications]
Seagate BarraCuda 250 GB M.2 2280 NVMe Solid State Drive Internal PCIe Gen4 High Performance Storage All-in-One Express PCI ZP250CV3A002
MSRP:
$41.95
$42.25
$38.95
Save:
$3.00 (7.10%)
Out of stock