Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Seagate ST8000DM004 BarraCuda 8TB 3. 5" Internal SATA Hard Drive - 5400rpm
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 8 TB
Platform Supported: PC
Spindle Speed (rpm): 5400
Buffer: 256 MB
Wireless LAN: No
Drive Interface: SATA
Drive Interface Standard: SATA/600
Drive Type: Internal
Form Factor: 3.5"
Height: 1.03" (26.11 mm)
Width: 4.01" (101.85 mm)
Depth: 5.79" (146.99 mm)
Weight (Approximate): 1.39 lb (630 g)
Device Supported: Desktop PC,Server,Storage System
Country of Origin: Thailand
Limited Warranty: 2 Year
- With 8 TB capacity, you have ample space to store a vast number of images, extensive hours of video, or a large collection of songs
- Delivers increased storage capacity with maximum performance, giving you the space you need without compromising speed
- Enjoy rapid processing speeds with 256 MB cache buffer for enhanced performance
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- 3.5" form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
- Hard Drive offers increased storage base capacity for your PC
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Manufacturer Part Number | ST8000DM004 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com |
| Brand Name | Seagate |
| Product Line | BarraCuda |
| Product Model | ST8000DM004 |
| Product Name | Barracuda ST8000DM004 Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 8 TB |
| Platform Supported | PC |
| Drive Performance | |
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
| Buffer | 256 MB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Height | 1.03" (26.11 mm) |
| Width | 4.01" (101.85 mm) |
| Depth | 5.79" (146.99 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.39 lb (630 g) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Desktop PC,Server,Storage System |
| Country of Origin | Thailand |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]