B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Storage Capacity: 500 GB
Wireless LAN: No
Drive Interface: SATA
Drive Type: Internal
Form Factor: 2.5"
Height: 0.28" (7 mm)
Country of Origin: Thailand
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Manufacturer Part Number | ZA500GM1A001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com |
| Brand Name | Seagate |
| Product Line | FireCuda |
| Product Series | 120 |
| Product Model | ZA500GM1A001 |
| Product Name | FireCuda 120 ZA500GM1A001 Solid State Drive |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 500 GB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.28" (7 mm) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Thailand |
[/custom-specifications]
Seagate FireCuda 120 ZA500GM1A001 500 GB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA (ZA500GM1A001)
MSRP:
$152.99
$152.99
$139.99
Save:
$13.00 (8.50%)
Out of stock